Шу кунларда вилоятнинг шаҳар ва туманлардаги барча фермер хўжаликлари дала четларида умумий миқдори 5,5 миллион тупдан ортиқ тут ва сара навли узум–ток кўчатларини ўтқазиш ва парваришини талаб даражасида олиб бориш ишлари жадал бормоқда. Бугунга келиб вилоят туманлари ичида Вобкент йириклиги жиҳатидан 1 минг 218 гектар боғ-токзори билан учинчи ўринда турибди. Айни кунда ҳудудда мавжуд токзор майдони олтмишга яқин фермер хўжалиги тасарруфида 277 гектарни, аҳоли томорқаларидаги токзор––узумзор майдони эса 590 гектарни ташкил этмоқда.
Бундан ташқари, сўнгги уч-тўрт йилда ҳудуддаги “Garden Bukhara Agrocluster” МЧЖ ва бошқа хўжаликларда яна 208 гектар интенсив боғ барпо қилиниб, олма, ўрик, шунингдек, сара навли узумзор майдони кенгайтирилмоқда. Кенгайтирилаётган токзор ҳисобидан ҳосилдорлик ҳам йил сайин ошмоқда. Бошқача айтсак, ҳудудда ихтисослашган фермер хўжаликларида етиштирилаётган сара узум ҳосили жорий мавсумда 3 минг тоннадан оширилгани ҳам элмимиз дастурхони тўкинлигини таъминлашда катта аҳамиятга эга. Аҳоли хонадонларидаги ҳосил билан қўшганда эса бу хирмон янада мўл салмоғига эга.
Туманда уюшқоқлик билан давом эттирилаётган “Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси доирасида узумзор боғларни кенгайтиришга қарор қилинган. Шу мақсадда ўтган йил якунида Самарқанд вилоятидан 22 минг 300 дона "қора кишмиш" навли ток кўчати келтирилиб хўжаликларда ўтқазилган. Айни пайтда бу кўчатлар тоифаланган фермер хўжаликларида парваришланмоқда. Жумладан, “Хайрхуш” ҳудудидаги “Дилшод Бобоев” фермер хўжалиги токзорини 44 гектарга кенгайтирган бўлса, “Поноб” ҳудудида деҳқончилик қилиб келаётган Беҳруз Намозов раҳбарлигидаги “Эксклюзив Агро Экспорт” МЧЖ тасарруфидаги токзор майдони 45 гектарга етказилган. Ўттиздан ошиқ оиланинг моддий манфаатдорлиги таъминланаётган бу хўжаликларда асосан қора кишмиши, тойфи, ҳусайни каби серҳосил нав узум етиштирилмоқда.
Қолаверса, “Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси доирасида туманда ҳам боғ-токзорларни кенгайтириш, дала атрофларига мевали ва манзарали кўчатларни ўтқазиш ҳаракати кенг қулоч ёймоқда. Бу борада “Роҳкент” ҳудудида тажрибали боғбон Суннат Неъматов бошқарувидаги “Суннат Неъматов боғи” фермер хўжалигида ҳам ибратли тажриба ўзлаштирилмоқда. 2006 йилдан ўз фаолиятини бошлаган субъект тасарруфида айни кунда 12,6 гектар мевазор боғ бўлиб, шу йилги деҳқончилик мавсумида мавжуд 4 гектарли гилосзордан жами 30 тоннага етказиб сара мева, яна ўрикзор ва олмазордан 110 тоннага етказиб баракали ҳосил олинган. Ўтган йил кеч кузда бу хўжаликда алоҳида ер майдони тайёрланиб, 250 туп тут, Самарқанд гилоси етиштирилаётган боғ қатор орасига қўшимча 170 туп гилос кўчати ўтқазилган. Дала атрофларини кўкаламзорлаштириш мақсадида 300 туп терак қаламчаси ҳам ўтқазилиб, парваришланмоқда.
Бу борада куни кеча “Қўнғирот” ҳудудидаги “Garden Bukhara Agrocluster” масъулияти чекланган жамиятида бўлиб ўтган амалий–ўқув семинари ҳам шу мақсадга хизмат қилади. Вилоят ҳамда туман мутасаддилари, қишлоқ хўжалигига алоқадор ташкилотлар, шунингдек, фермер ҳамда деҳқон хўжаликлари раҳбарлари иштирок этган кўргазмали ўқув-амалий семинарида агромажмуа мутахассислари томонидан мевали ва манзарали дарахт кўчатлари, ток новдаларини ўтқазиш ва парваришлашга доир маҳорат дарси намойиш қилинди.
Унда вилоят ҳокимлиги қишлоқ хўжалиги бошқармаси бошлиғи Аскар Жаводов ва туман ҳокими Фарҳод Умаровлар “Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси доирасида ҳудудда амалга оширилиши зарур бўлган чора-тадбирларга тўхталдилар. Масъуллар ва фермер хўжаликлари раҳбарлари зиммасига жойларда, аҳоли хонадонларида парваришланаётган мева кўчатларини тартибга келтириш, ҳар бир кўчани кўкаламзорлаштиришга эътибор қаратиш, қиш мавсумига пухта тайёргарлик кўриш, дарахтларни совуқдан асраш, томорқа ерида агротехник тадбирларни кечиктирмасликка доир талаблар қўйилди.

В эти дни все фермерские хозяйства городов и районов области ведут усиленную работу по посадке на кромках полей более 5,5 миллионов саженцев тутовника и отборных сортов винограда и организации ухода за ними. Сегодня среди районов области Вобкент является третьим по величине по площади с 1218 гектарами садов-виноградников. В настоящее время существующая площади виноградников находящихся в ведении около шестидесяти фермерских хозяйств составляет 277 гектаров, а площадь виноградников в приусадебных хозяйствах населения составляет около 590 гектаров.
Наряду с этим, за последние три-четыре года в ООО “Garden Bukhara Agrocluster” и других хозяйствах района было освоено еще 208 гектаров интенсивного садоводства, расширены площади яблонь, абрикосов, а также отборных сортов винограда. Наряду с расширением виноградников увеличивается с каждым годом также и их урожайность. Другими словами, тот факт, что урожай отборных сортов винограда выращенного на специализированных фермах в этом районе, в текущем сезоне превышает 3 тысячи тонн, имеет также большое значение для обеспечения населения. И если добавить к нему еще и урожай выращенный в приусадебных хозяйствах населения, то этот хирман будет иметь еще более весомый вес.
В рамках общенационального проекта "Яшил макон", который продолжается в районе организованно, принято решение расширить виноградники. С этой целью в конце прошлого года из Самаркандской области было привезено и посажено в хозяйстах 22 300 саженцев винограда сорта «черный кишмиш». В настоящее время за этими саженцами ухаживают на специализированных фермерских хозяйствах. В частности, Дилшод Бобоев в кишлаке Хайрхуш расширил площадь виноградников фермерского хозяйства до 44 гектаров, в то время как площадь виноградника эксклюзивного ООО "Агро экспорт" под руководством Бехруза Намазова, которое занимается сельским хозяйством на территории кишлака Поноб, была доведена до 45 гектаров. В этих хозяйствах, где обеспечивается материальная выгода более чем тридцати семей, выращивается в основном виноград такого плодородного сорта, как черный кишмиш, тойфи, хусайни.
Кроме того, в рамках общенационального проекта "Яшил макон в районе широко распространяется движение по расширению садов и виноградников, посадке плодовых и декоративных саженцев вокруг полей. В этой связи поучителен опыт фермерского хозяйства "Сад Сунната Нематова" под руководством опытного садовода Сунната Нематова на территории кишлака Рохкент. В настоящее время в ведении субъекта, который начал свою деятельность с 2006 года, имеется 12,6 гектаров фруктовых садов, где в этом сельскохозяйственном сезоне с существующего вишневого сада площадью 4 гектара было получено в общей сложности 30 тонн плодов отборной вишни, а также из фруктового сада еще и 110 тонн урожая яблок и абрикосов. Поздней осенью прошлого года в этом хозяйстве был подготовлен отдельный участок земли и дополнительно посажено 250 кустов шелковицы , а также 170 саженцев вишни в междурядье сада где выращивались самаркандские вишни. Для озеленения территории вокруг поля также высажено 300 кустов тополя, за которыми осуществляется уход.
В связи с этим, учебно-практический семинар, который был проведен вчера в обществе с ограниченной ответственностью “Garden Bukhara Agrocluster” на территории кишлака "Кунгират", также служит этой цели. Наглядный учебно-практический семинар, в котором приняли участие официальные лица области и района, организации, связанные с сельским хозяйством, а также руководители фермерских хозяйств и подсобных хозяйств, продемонстрировал мастер-класс по посадке и уходу за саженцами плодовых и декоративных деревьев, виноградными ветвями от специалистов агрокомплекса.
В нем начальник управления сельского хозяйства областного хокимията Аскар Джавадов и хоким района Фархад Умаров коснулись мер, которые должны быть реализованы на территории в рамках общенационального проекта "Яшил макон". К ответственным лицам и руководителям фермерских хозяйств были предъявлены требования привести в порядок плодовые саженцы, за которыми ухаживают на местах, в подворях населения, сосредоточиться на озеленении каждой улицы, тщательно подготовиться к зимнему сезону, защитить деревья от заморозков, не затягивать проведение агротехнических мероприятий в приусадебных участках.