Joriy haftada O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Buxoro viloyatiga tashrifi chog‘ida “Buxoro agroklaster” mas’uliyati cheklangan jamiyati tizimidagi qator korxonalar faoliyati puxta o‘rganildi. Bu ishlab chiqarish subyektlari orasida Qorovulbozor tumanidagi “Bukhoro agroklaster chorva” mas’uliyati cheklangan jamiyati alohida o‘rin va mavqega ega. Chorvachilikni rivojlantirish, chorvachilikda chorvachilikda mahsuldor chorva zotlarini ko‘paytirish, sutni qayta ishlash, xalqimiz dasturxonini sifatli go‘sht-sut mahsulotlari bilan ta’minlashda asosiysi ko‘p tarmoqli mazkur korxonadir. katta qiziqish uyg‘otadi. Shu munosabat bilan davlatimiz rahbarining tavsiyalari asosida 2023-yil 12-13-avgust kunlari viloyatimizda “Qishloq xo‘jaligida innovatsion loyihalarni amalga oshirish va qishloq xo‘jaligida innovatsion loyihalarni joriy etish yangi ish o'rinlari."
Mazkur seminarda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Juqo‘rg‘i Kengesi raisi va viloyatlar hokimlari, ularning qishloq va suv xo‘jaligi va investisiya, sanoat va savdo masalalari bo‘yicha o‘rinbosarlari, barcha paxta-to‘qimachilik klasterlari rahbarlari bevosita ishtirok etmoqda.
Barcha sohalarda amalga oshirilayotgan islohotlar samarasida naslli chorvachilikni rivojlantirishga qaratilgan investisiya loyihalari asosida Buxoro viloyatining Qorovulbozor tumanida ham chorvachilik rivojlanmoqda. 2021-yilda foydalanishga topshirilgan “Bukhoro Agroklaster Chorva” mas’uliyati cheklangan jamiyati zamonaviy talablar asosida jihozlangan bo‘lib, viloyatimizdagi eng yirik majmualardan biri hisoblanadi.
Joriy yilda mazkur chorvachilik majmuasida navbatdagi investisiya loyihalarini amalga oshirish boshlandi. Chorvachilik, urug‘lik va embrionlar bo‘yicha nemis genetikasini eksport qilishga ixtisoslashgan, bu borada 30 yildan ortiq tajribaga ega Germaniyaning “Zve Zuchtvieh-Export GmbH” kompaniyasi bilan kelishuvga erishildi. “Xalq bank”da olib borilgan muzokaralar natijasida Buxoro viloyati filiali tomonidan xorijiy kredit liniyasi hisobidan 1 million 300 ming AQSH dollari miqdorida jami 489 bosh shved, simmental va qizil daniya zotli qoramol xarid qilindi. Ayni paytda viloyatning iqlim va ozuqaviy sharoitiga moslashish jarayonida xorijdan keltirilgan zotli qoramollar chorvachilik majmuasida bu borada chuqur bilim, tajriba va malakaga ega mutaxassislar, chorvachilik mutaxassislari nazoratida parvarishlanmoqda. Aytish mumkinki, “Buxoro Agroklaster Chorva” mas’uliyati cheklangan jamiyati chorvachilik bilan shug‘ullanayotganiga atigi 3 yil bo‘lganiga qaramay, bugungi kunda respublikamizning boshqa chorvachilik komplekslariga o‘rnak bo‘lmoqda. Aynan shu o‘rinda ko‘rish mumkinki, tadqiqot va innovatsiyalarni hayotga tatbiq etish imkoniyati chorvachilik sohasi kelajagini belgilovchi omil hisoblanadi. Hatto o‘ziga xos innovatsion usul ham chorva mollarini musiqadan foydalanish, oziqlantirishda gigiyenik talablarga qat’iy rioya qilish, maxsus oziqlantirish ratsionini puxtalik bilan amaliyotga joriy etishdir.
Bugungi kunda chorvachilik majmuasida jami 3000 bosh sut va go‘sht yo‘nalishidagi qoramollar mavjud. Ulardan 1 ming boshi golshteyn, simmental va shved zotlarining sogʻin sigirlaridir. Naslchilik-seleksiya ishlarini keng miqyosda tashkil etish maqsadida bu yerga xorijdan angus va belgiya zotli qoramollar ham keltirilib, ular uchun tajriba parvarishi olib borilmoqda. Bir bosh sog‘in sigirdan kuniga o‘rtacha 28 litr, jami 28 tonna sut olinadi.
Shuningdek, bu yerda yem-xashak mahsulotlarini yetishtirishning intensiv gidroponik usuli yo‘lga qo‘yilib, 1 kilogramm bug‘doydan 7 kilogrammgacha, har kuni esa 3 tonnagacha 800 kilogrammgacha “yashil ozuqa” olish imkonini bermoqda. Bunda bug‘doy maxsus jihozlangan binolarda yetishtiriladi va 7 kun davomida quvurlardan suv bilan tozalanadi va tayyor mahsulot belgilangan me’yorlar asosida chorva mollariga beriladi. Umumiy qiymati 672 million so‘m bo‘lgan ushbu loyiha “Agrikom” aksiyasi tomonidan ishlab chiqilgan texnologiya bilan jihozlangan. Ushbu loyihaning afzalligi shundaki, u chorva mollariga bo‘lgan ehtiyojni to‘liq qoplash imkonini beradi va xarajatlarni 3 barobarga kamaytirishga xizmat qiladi.
Shuningdek, chorvachilikning yem-xashak bazasini mustahkamlash maqsadida chorvachilik kompleksiga 400 gektar yem-xashak yerlari ajratilib, ayni paytda beda, don va silos uchun makkajo‘xori, tritikale o‘simligining oraliq ekinlari ekish orqali yem-xashak zaxirasi yaratilmoqda. .
“Buxoro Agroklaster Chorva” mas’uliyati cheklangan jamiyatida o‘tkazilgan ilmiy-amaliy ko‘rgazmali seminarda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisi Shuhrat G‘aniyev, Qishloq xo‘jaligi vaziri Aziz Voitov, chorvachilik kompleksini rivojlantirish bo‘yicha fikr-mulohazalar, tavsiya va takliflar Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi deputati Amanbay O‘rinboyev, Buxoro viloyati hokimi Botir Zaripov va boshqalar. Aynan shu ko‘p tarmoqli Qorovulbozor mas’uliyati cheklangan jamiyatining sutni qayta ishlash, ozuqa ishlab chiqarish va saqlash, ta’minot komplekslari faoliyati, ulardagi jami 150 dan ortiq aholining moddiy manfaatdorligi atroflicha o‘rganilib, yaratgan shart-sharoitlar, zarur tavsiyalar ishlab chiqildi.

Участники семинара в ООО "Бохоро Агрокластер Чорва"
На этой неделе в рамках визита президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиеева в Бухарскую область внимательно изучена деятельность ряда предприятий системы «ООО «Бухоро Агрокластер». Среди этих субъектов производства особую роль и положение занимает ООО "Бухоро Агрокластер Чорва" в Караулбазарском районе. Развитие скотоводства, разведение продуктивных пород крупного рогатого скота в животноводстве, переработка молока, обеспечение стола нашего народа качественными мясными и молочными продуктами, главное которому служит это многопрофильное предприятие, вызывающий большой интерес. В связи с этим, на основании рекомендаций главы нашего государства, 12-13 августа 2023 года в нашем регионе был организован показательный научно-практический семинар на тему "Реализация инновационных проектов в сельском хозяйстве и создание новых рабочих мест".
В этом семинаре принимают непосредственное участие председатель Жукург Кенгеси Республики Каракалпакстан и хокимы областей, их заместители по сельскому и водохозяйственному хозяйству и инвестициям, промышленным и торговым вопросам, руководители всех хлопковых и текстильных кластеров.
В результате реформ, проводимых по всем направлениям, на базе инвестиционных проектов перспектив развития племенного скотоводства развивается и животновоческое хозяйство в Караулбазарском районе Бухарской области. ООО "Бухоро Агрокластер Чорва", вступивший в строй в 2021 году, оснащено на основе современных требований и является одним из крупнейших комплексов в нашем регионе.
В этом году была начата реализация очередных инвестиционных проектов в этом животноводческом комплексе. Было достигнуто соглашение с немецким предприятием "Zve Zuchtvieh-Export GmbH", которое специализируется на экспорте немецкой генетики в области разведения крупного рогатого скота, семян и эмбрионов, с более чем 30-летним опытом работы в этой области. По результатам переговоров в "Халк банк" Бухарским областным филиалом было приобретено за счет средств иностранной кредитной линии общей сложности 489 голов крупнорогатого скота шведской, симментальской и красной датской породы на сумму 1,3 млн. долларов США. В настоящее время крупный рогатый скот импортной породы в процессе адаптации к климатическим и питательным условиям региона разводится в животноводческом комплексе под наблюдением специалистов, зоотехников обладающих глубокими знаниями, опытом и навыками в данной области.
Можно сказать, что, несмотря на то, что ООО "Бухоро Агрокластер Чорва" осушествляет всего 3 года свою животноводческую деятельность, сегодня он становится примером для других животноводческих комплексов республики. Именно здесь можно убедиться в том, что способность внедрять научные разработки и инновации является определяющим фактором в дальнейшей перспективе сектора животноводства. Даже специфическим инновационным методом является уход за домашним скотом путем использования музыки, строгое соблюдение гигиенических требований при его кормлении, тщательное внедрение в практику специальных рационов кормления.
Сегодня в животноводческом комплексе содержится в общей сложности 3000 голов крупного рогатого скота молочного и мясного направления. Из них 1 тыс. голов приходится на дойные коровы голштинской, симментальской и шведской пород. С целью масштабной организации племенной и селекционной работы в настоящее время сюда также завозится крупный рогатый скот ангусской и бельгийской пород, за которым осуществляется экспериментальный уход. С одной головы дойной коровы получается в среднем 28 литров, а в общей сложности 28 тонн молока в день.
Также здесь внедрен интенсивный гидропонный метод выращивания кормовых продуктов, позволяющий получение с 1 килограмма пшеницы до 7 килограммов "зеленого корма", а ежедневно - до 3 тонн по 800 килограммов. В этом случае пшеницу выращивают в специально оборудованных помещениях и обрабатывают в течение 7 дней водой из труб, а готовый продукт дают скоту на основе указанных норм. Данный проект стоимостью 672 миллионов сумов оснащен технологией, разработанной кампанией “Аgrikom”. Преимущество этого проекта заключается в том, что сможет полностью покрыть потребность поголовья скота в шроте и послужит снижению затрат в 3 раза.
Кроме того, в целях укрепления кормовой базы животноводства животноводческому комплексу выделено 400 гектаров кормовой пашни, и в настоящее время проводится резервирование кормов посадкой люцерны, кукурузы на зерно и силос,  промежуточными культурами рожи с тритикалием.
На научно-практическом показательном семинаре, проведенном в ООО "Бухоро Агрокластер Чорва", были изучены мнения, рекомендации и предложения по развитию животноводческого комплекса советника Президента Республики Узбекистан Шухрата Ганиева, министра сельского хозяйства Азиза Войтова, председателя Жокарги Кенгес Республики Каракалпакстан Аманбая Оринбаева, хокима Бухарской области Ботира Зарипова и других. Именно с тщательным изучением деятельности данного многопрофильного общества с ограниченной ответственностью в Караулбазаре по переработке молока, производства и хранения кормов, деятельности снабженческих комплексов, материальной выгоды в общей сложности более 150 человек в них, созданных им условий, были разработаны необходимые рекомендации.