Joriy haftada O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Buxoro viloyatiga tashrifi chog‘ida “Buxoro agroklaster” mas’uliyati cheklangan jamiyati tizimidagi qator korxonalar faoliyati puxta o‘rganildi. Bu ishlab chiqarish subyektlari orasida Qorovulbozor tumanidagi “Bukhoro agroklaster chorva” mas’uliyati cheklangan jamiyati alohida o‘rin va mavqega ega. Chorvachilikni rivojlantirish, chorvachilikda chorvachilikda mahsuldor chorva zotlarini ko‘paytirish, sutni qayta ishlash, xalqimiz dasturxonini sifatli go‘sht-sut mahsulotlari bilan ta’minlashda asosiysi ko‘p tarmoqli mazkur korxonadir. katta qiziqish uyg‘otadi. Shu munosabat bilan davlatimiz rahbarining tavsiyalari asosida 2023-yil 12-13-avgust kunlari viloyatimizda “Qishloq xo‘jaligida innovatsion loyihalarni amalga oshirish va qishloq xo‘jaligida innovatsion loyihalarni joriy etish yangi ish o'rinlari."
Mazkur seminarda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Juqo‘rg‘i Kengesi raisi va viloyatlar hokimlari, ularning qishloq va suv xo‘jaligi va investisiya, sanoat va savdo masalalari bo‘yicha o‘rinbosarlari, barcha paxta-to‘qimachilik klasterlari rahbarlari bevosita ishtirok etmoqda.
Barcha sohalarda amalga oshirilayotgan islohotlar samarasida naslli chorvachilikni rivojlantirishga qaratilgan investisiya loyihalari asosida Buxoro viloyatining Qorovulbozor tumanida ham chorvachilik rivojlanmoqda. 2021-yilda foydalanishga topshirilgan “Bukhoro Agroklaster Chorva” mas’uliyati cheklangan jamiyati zamonaviy talablar asosida jihozlangan bo‘lib, viloyatimizdagi eng yirik majmualardan biri hisoblanadi.
Joriy yilda mazkur chorvachilik majmuasida navbatdagi investisiya loyihalarini amalga oshirish boshlandi. Chorvachilik, urug‘lik va embrionlar bo‘yicha nemis genetikasini eksport qilishga ixtisoslashgan, bu borada 30 yildan ortiq tajribaga ega Germaniyaning “Zve Zuchtvieh-Export GmbH” kompaniyasi bilan kelishuvga erishildi. “Xalq bank”da olib borilgan muzokaralar natijasida Buxoro viloyati filiali tomonidan xorijiy kredit liniyasi hisobidan 1 million 300 ming AQSH dollari miqdorida jami 489 bosh shved, simmental va qizil daniya zotli qoramol xarid qilindi. Ayni paytda viloyatning iqlim va ozuqaviy sharoitiga moslashish jarayonida xorijdan keltirilgan zotli qoramollar chorvachilik majmuasida bu borada chuqur bilim, tajriba va malakaga ega mutaxassislar, chorvachilik mutaxassislari nazoratida parvarishlanmoqda. Aytish mumkinki, “Buxoro Agroklaster Chorva” mas’uliyati cheklangan jamiyati chorvachilik bilan shug‘ullanayotganiga atigi 3 yil bo‘lganiga qaramay, bugungi kunda respublikamizning boshqa chorvachilik komplekslariga o‘rnak bo‘lmoqda. Aynan shu o‘rinda ko‘rish mumkinki, tadqiqot va innovatsiyalarni hayotga tatbiq etish imkoniyati chorvachilik sohasi kelajagini belgilovchi omil hisoblanadi. Hatto o‘ziga xos innovatsion usul ham chorva mollarini musiqadan foydalanish, oziqlantirishda gigiyenik talablarga qat’iy rioya qilish, maxsus oziqlantirish ratsionini puxtalik bilan amaliyotga joriy etishdir.
Bugungi kunda chorvachilik majmuasida jami 3000 bosh sut va go‘sht yo‘nalishidagi qoramollar mavjud. Ulardan 1 ming boshi golshteyn, simmental va shved zotlarining sogʻin sigirlaridir. Naslchilik-seleksiya ishlarini keng miqyosda tashkil etish maqsadida bu yerga xorijdan angus va belgiya zotli qoramollar ham keltirilib, ular uchun tajriba parvarishi olib borilmoqda. Bir bosh sog‘in sigirdan kuniga o‘rtacha 28 litr, jami 28 tonna sut olinadi.
Shuningdek, bu yerda yem-xashak mahsulotlarini yetishtirishning intensiv gidroponik usuli yo‘lga qo‘yilib, 1 kilogramm bug‘doydan 7 kilogrammgacha, har kuni esa 3 tonnagacha 800 kilogrammgacha “yashil ozuqa” olish imkonini bermoqda. Bunda bug‘doy maxsus jihozlangan binolarda yetishtiriladi va 7 kun davomida quvurlardan suv bilan tozalanadi va tayyor mahsulot belgilangan me’yorlar asosida chorva mollariga beriladi. Umumiy qiymati 672 million so‘m bo‘lgan ushbu loyiha “Agrikom” aksiyasi tomonidan ishlab chiqilgan texnologiya bilan jihozlangan. Ushbu loyihaning afzalligi shundaki, u chorva mollariga bo‘lgan ehtiyojni to‘liq qoplash imkonini beradi va xarajatlarni 3 barobarga kamaytirishga xizmat qiladi.
Shuningdek, chorvachilikning yem-xashak bazasini mustahkamlash maqsadida chorvachilik kompleksiga 400 gektar yem-xashak yerlari ajratilib, ayni paytda beda, don va silos uchun makkajo‘xori, tritikale o‘simligining oraliq ekinlari ekish orqali yem-xashak zaxirasi yaratilmoqda. .
“Buxoro Agroklaster Chorva” mas’uliyati cheklangan jamiyatida o‘tkazilgan ilmiy-amaliy ko‘rgazmali seminarda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisi Shuhrat G‘aniyev, Qishloq xo‘jaligi vaziri Aziz Voitov, chorvachilik kompleksini rivojlantirish bo‘yicha fikr-mulohazalar, tavsiya va takliflar Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi deputati Amanbay O‘rinboyev, Buxoro viloyati hokimi Botir Zaripov va boshqalar. Aynan shu ko‘p tarmoqli Qorovulbozor mas’uliyati cheklangan jamiyatining sutni qayta ishlash, ozuqa ishlab chiqarish va saqlash, ta’minot komplekslari faoliyati, ulardagi jami 150 dan ortiq aholining moddiy manfaatdorligi atroflicha o‘rganilib, yaratgan shart-sharoitlar, zarur tavsiyalar ishlab chiqildi.

Participants of the seminar at «Bukhara Agroсluster Chorva» LLC
This week, during the visit of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to the Bukhara region, the activities of a number of enterprises of the «Bukhoro Agroсluster» LLC system were carefully studied. Among these subjects of production, a special role and position is occupied by LLC "Bukhoro Agroсluster Chorva" in the Karaulbazar district. The development of cattle breeding, breeding of productive breeds of cattle in animal husbandry, milk processing, providing the table of our people with high-quality meat and dairy products, the main thing that this multi-profile enterprise serves is of great interest. In this regard, based on the recommendations of the head of our state, on August 12-13, 2023, an indicative scientific and practical seminar on the topic "Implementation of innovative projects in agriculture and creation of new jobs" was organized in our region.
The Chairman of the Zhukurg Kengesi of the Republic of Karakalpakstan and the regional khokims, their deputies for agriculture and water management and investments, industrial and trade issues, heads of all cotton and textile clusters are directly involved in this seminar.
As a result of the reforms carried out in all directions, on the basis of investment projects of prospects for the development of breeding cattle breeding, animal husbandry is also developing in the Karaulbazar district of the Bukhara region. LLC «Bukhoro Agroсluster Chorva», which entered service in 2021, is equipped on the basis of modern requirements and is one of the largest complexes in our region.
This year, the implementation of the next investment projects in this livestock complex was launched. An agreement was reached with the German company "Zve Zuchtvieh-Export GmbH", which specializes in the export of German genetics in the field of cattle breeding, seeds and embryos, with more than 30 years of experience in this field. According to the results of negotiations at Halk Bank, the Bukhara regional branch purchased a total of 489 heads of cattle of Swedish, Simmental and red Danish breeds in the amount of 1.3 million US dollars at the expense of a foreign credit line. Currently, cattle of imported breed in the process of adaptation to the climatic and nutritional conditions of the region are bred in the livestock complex under the supervision of specialists, animal technicians with deep knowledge, experience and skills in this field.
It can be said that, despite the fact that LLC "Bukhoro Agroсluster Chorva" has been carrying out its livestock activities for only 3 years, today it is becoming an example for other livestock complexes of the republic. It is here that one can be convinced that the ability to introduce scientific developments and innovations is a determining factor in the future prospects of the livestock sector. Even a specific innovative method is the care of livestock through the use of music, strict compliance with hygienic requirements when feeding it, careful introduction into practice of special feeding rations.
Today, the livestock complex contains a total of 3000 heads of dairy and meat cattle. Of these, 1 thousand heads are dairy cows of Holstein, Simmental and Swedish breeds. For the purpose of large-scale organization of breeding and breeding work, cattle of Angus and Belgian breeds are also being imported here, for which experimental care is being carried out. From one head of a cash cow, an average of 28 liters is obtained, and a total of 28 tons of milk per day.
Also, an intensive hydroponic method of growing feed products has been introduced here, which allows obtaining from 1 kilogram of wheat to 7 kilograms of "green feed", and daily - up to 3 tons of 800 kilograms. In this case, wheat is grown in specially equipped rooms and treated for 7 days with water from pipes, and the finished product is given to cattle on the basis of these norms. This project worth 672 million soums is equipped with technology developed by the «Аgrikom» campaign. The advantage of this project is that it will be able to fully cover the need of livestock in meal and will serve to reduce costs by 3 times.
In addition, in order to strengthen the feed base of animal husbandry, 400 hectares of fodder arable land have been allocated to the livestock complex, and feed is currently being reserved by planting alfalfa, corn for grain and silage, intermediate crops of rye with triticale.
At the scientific and practical demonstration seminar held at «Bukhoro Agro сluster Chorva» LLC, opinions, recommendations and proposals on the development of the livestock complex of Adviser to the President of the Republic of Uzbekistan Shukhrat Ganiev, Minister of Agriculture Aziz Voitov, Chairman of the Kenges Jocarga of the Republic of Karakalpakstan Amanbai Orinbayev, Khokim of the Bukhara region Botir Zaripov and others were studied. It was with a thorough study of the activities of this multidisciplinary limited liability company in Karaulbazar for milk processing, production and storage of feed, the activities of supply complexes, the material benefits of a total of more than 150 people in them, the conditions created by them, that the necessary recommendations were developed.