O'zbekiston Respublikasi qishloq xo'jaligi vaziri Ibrohim Abdurahmonov sohada amalga oshirilayotgan islohotlar va ularning natijadorligi bilan yaqindan tanishish maqsadida amaliy tashrif bilan Buxoro viloyatida bo'ldi.
Qishloq xo'jaligi vaziri Buxoroga tashrifning navbatdagi lokasiyasi bo'yicha "Buxoro Agroklaster" tizimidagi bir qator korxonalar faoliyati bilan bilan yaqindan tanishdi. Bugungi kunda 150 nafar xodim faoliyat yuritib yiliga 22 ming tonna sut qayta ishlanib, ulardan kefir, sut, pishloq, yogurt, qaymoq, smetana kabi qirq etti turdagi sut mahsulotlari tayyorlanayotgan korxona faoliyatiga tashrifida vazir Ibrohim Abduraxmanov import o'rnini bosuvchi va eksportbop sut va sut mahsulotlarini ishlab chiqarish va qayta ishlashni yanada rag'batlantirish, pirovardida aholi farovonligini yuksaltirish va daromadlarini ko'paytirishda zamonaviy qishloq xo'jaligi texnologiyalarini keng tatbiq etish, masalalariga alohida to'xtalib o'tdi.
Konstruktiv muloqot chog'ida vazir xorijdan olib kelingan urug'lik asosan, paxta va g'allachilik sohasida xorijdan olib kirilayotgan sifatli urug'lik mahsulotlari, jumladan aholini sifatli oziq-ovqat mahsulotlari bilan ta'minlash borasida o'z takliflarini o'rtaga tashladi.
Tashrif yakunida vazirlik mutasaddi rahbarlari, viloyatning qishloq xo'jaligi boshqarmasi rahbarlari, sohaga aloqador rahbarlar, vazirlikning tizim tashkilotlari viloyat hududiy boshqarma boshliqlari ishtirokida kengaytirilgan yig'ilish o'tkazildi. Yig'ilishda viloyatda agrar soha faoliyatini samarali tashkil qilish chora-tadbirlari belgilab olindi.

Визит министра в Бухару
Министр сельского хозяйства Республики Узбекистан Ибрагим Абдурахманов посетил Бухарскую область с практическим визитом с целью ознакомления с проводимыми в этой области реформами и их эффективностью.
Министр сельского хозяйства ознакомился с деятельностью ряда предприятий системы Бухарского агрокластера в ходе следующего визита в Бухару. Он побывал в молокоперерабатывающем предприятии где сегодня 150 сотрудников перерабатывают 22 тысячи тонн молока в год, из которых готовятся сорок семь видов молочных продуктов, таких как кефир, молоко, сыр, йогурт, сливки, сметана. Министр Ибрагим Абдурахманов остановился на вопросах дальнейшего стимулирования производства и переработки импортозамещающих продукций и увеличения экспорта молока и молочных продуктов, что в конечном итоге повысит благосостояние населения.
В ходе конструктивного диалога министр высказал свои предложения по обеспечению качественной семенной продукцией, главным образом в области хлопка и пшеницы импортируемой из-за рубежа, а также  снабжения населения, качественными продуктами питания.
В завершение визита состоялось расширенное совещание с участием руководителей министерства, руководителей Департамента сельского хозяйства области, руководителей, имеющих отношение к отрасли, руководителей областного территориального управления системных организаций министерства. На совещании были намечены меры по эффективной организации деятельности аграрного сектора в регионе.