O'zbekiston Respublikasi qishloq xo'jaligi vaziri Ibrohim Abdurahmonov sohada amalga oshirilayotgan islohotlar va ularning natijadorligi bilan yaqindan tanishish maqsadida amaliy tashrif bilan Buxoro viloyatida bo'ldi.
Qishloq xo'jaligi vaziri Buxoroga tashrifning navbatdagi lokasiyasi bo'yicha "Buxoro Agroklaster" tizimidagi bir qator korxonalar faoliyati bilan bilan yaqindan tanishdi. Bugungi kunda 150 nafar xodim faoliyat yuritib yiliga 22 ming tonna sut qayta ishlanib, ulardan kefir, sut, pishloq, yogurt, qaymoq, smetana kabi qirq etti turdagi sut mahsulotlari tayyorlanayotgan korxona faoliyatiga tashrifida vazir Ibrohim Abduraxmanov import o'rnini bosuvchi va eksportbop sut va sut mahsulotlarini ishlab chiqarish va qayta ishlashni yanada rag'batlantirish, pirovardida aholi farovonligini yuksaltirish va daromadlarini ko'paytirishda zamonaviy qishloq xo'jaligi texnologiyalarini keng tatbiq etish, masalalariga alohida to'xtalib o'tdi.
Konstruktiv muloqot chog'ida vazir xorijdan olib kelingan urug'lik asosan, paxta va g'allachilik sohasida xorijdan olib kirilayotgan sifatli urug'lik mahsulotlari, jumladan aholini sifatli oziq-ovqat mahsulotlari bilan ta'minlash borasida o'z takliflarini o'rtaga tashladi.
Tashrif yakunida vazirlik mutasaddi rahbarlari, viloyatning qishloq xo'jaligi boshqarmasi rahbarlari, sohaga aloqador rahbarlar, vazirlikning tizim tashkilotlari viloyat hududiy boshqarma boshliqlari ishtirokida kengaytirilgan yig'ilish o'tkazildi. Yig'ilishda viloyatda agrar soha faoliyatini samarali tashkil qilish chora-tadbirlari belgilab olindi.

Minister's visit to Bukhara
Minister of Agriculture of the Republic of Uzbekistan Ibrahim Abdurakhmanov paid a practical visit to Bukhara region in order to familiarize himself with the reforms carried out in this area and their effectiveness.
The Minister of Agriculture got acquainted with the activities of a number of enterprises of the Bukhara Agro cluster system during his next visit to Bukhara. He visited a dairy processing plant where today 150 employees process 22 thousand tons of milk per year, of which forty-seven types of dairy products are prepared, such as kefir, milk, cheese, yogurt, cream, sour cream. Minister Ibrahim Abdurakhmanov dwelled on the issues of further stimulating the production and processing of import-substituting products and increasing exports of milk and dairy products, which will ultimately increase the well-being of the population.
During the constructive dialogue, the Minister expressed his proposals on providing high-quality seed products, mainly in the field of cotton and wheat imported from abroad, as well as supplying the population with high-quality food.
At the end of the visit, an expanded meeting was held with the participation of heads of the ministry, heads of the Department of Agriculture of the region, heads related to the industry, heads of the regional territorial administration of the ministry's system organizations. The meeting outlined measures to effectively organize the activities of the agricultural sector in the region.