Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг тавсиялари асосида ҳудудлараро тажриба алмашиш топшириғига биноан жорий йилнинг 19 август кунида Тошкент ва Андижон вилоятлари ҳокимлари бошчилигидаги делегация Бухорога келишди. Ташриф доирасида меҳмонлар “Бухоро Агрокластер” МЧЖнинг “Бухоро Агрокластер ДЗЗ” корхонасида ва тупроқ таҳлили лабораториясида бўлишиб, бу ерлардаги иш жараёнлари билан яқиндан танишишдилар
“Бухоро Агрокластер ДЗЗ” корхонасида сутни қайта ишлаш ва қадоқлаш йўлга қўйилган. 6,2 миллион доллар инвестиция эвазига қаровсиз майдонда замонавий мажмуа барпо этилиб, Италия ва Россиядан ускуналар келтириб ўрнатилган. 2021 йилда очилган корхонада бугунги кунда йилига 22 минг тонна сут қайта ишланмоқда. Ундан тайёрланаётган кефир, сут, пишлоқ, йогурт, қаймоқ, сметана каби маҳсулотларнинг тури қирқтадан ортиқ. 150 нафар аҳоли иш билан таъминланган.
Иш кўлами ва даромаднинг ортиши кластер фаолиятининг кенгайишига хизмат қилди. Мажмуа ҳудудида янги иншоотлар қурилди. Хусусан, корхона тизимида ер майдонлари унумдорлигини аниқлаб берувчи замонавий лаборатория ишга туширилди. У Германиянинг замонавий технологиялари билан жиҳозланган, тупроқ таркибидаги қирқдан ортиқ, сув таркибидаги ўнга яқин кўрсаткичларни аниқлаш имконига эга.
Бухоро вилояти экин майдонларининг шўрланганлик даражаси бошқа ҳудудларга нисбатан юқори. Ҳосилдорликка эришиш учун тупроқ таҳлили ниҳоятда зарур. Бу лабораторияда тупроқнинг кимёвий таркиби ўрганилиб, шу орқали ўсимликларнинг минерал ва органик ўғитларга бўлган талаби аниқланади. Тупроқ хоссалари, шўрланиш даражаси ҳам чуқур ўрганилади. Унинг натижалари асосида ерни меъёрлаштириш бўйича чора-тадбирлар кўрилади.
Бу ерда шакллантирилган маълумотлар корхонанинг яна бир лойиҳаси – “Agro Smart Map Uz” платформасига юклаб борилади. Шу маълумотлар асосида ер эгалари керакли агротехнологик тавсиялар олади.
Қатнашчилар лабораториядаги шароитларни ҳам кўздан кечиришди. Уларга корхона ва лабораториянинг ишлаш тизими, афзалликлари, шунингдек, “Бухоро Агрокластер” МЧЖнинг навбатдаги лойиҳалари ҳақида сўзлаб берилди.

Regional delegations at the facilities of «Bukhara Agroсluster» LLC
On August 19 of this year, a delegation led by the khokims of the Tashkent and Andijan regions arrived in Bukhara on behalf of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to exchange experience between the regions. During the visit, the guests visited the enterprise "Bukhoro Agroсluster Remote Sensing" and the soil analysis laboratory of LLC "Bukhara Agroсluster" and got acquainted with the working processes at these facilities.
Processing and packaging of milk has been established at the «Bukhara Agroсluster Remote Sensing» enterprise. For an investment of $ 6.2 million, a modern complex was built on an unattended territory, the equipment for which was brought from Italy and Russia. Opened in 2021 year, the company today processes 22 thousand tons of milk per year. There are more than forty types of products made from it, such as kefir, milk, cheese, yogurt, cream, sour cream. 150 people were employed.
The scale of work and the increase in income contributed to the expansion of the cluster's activities. New buildings were built on the territory of the complex. In particular, a modern laboratory has been launched in the enterprise's system, which determines the productivity of land plots. It is equipped with modern German technologies, has the ability to determine more than forty indicators of soil composition, about ten indicators of water content.
The salinity of the cultivated areas of the Bukhara region is high compared to other regions. Soil analysis is extremely necessary to achieve productivity. In this laboratory, the chemical composition of the soil is studied, with the help of which the need of plants for mineral and organic fertilizers is determined. The properties of the soil, the level of salinity are also carefully studied. Based on its results, measures are being taken to normalize the condition of the lands.
The information generated here is uploaded to another enterprise project – the Agro Smart Map Uz platform. Based on these data, landowners receive the necessary agrotechnological recommendations.
The participants also got acquainted with the conditions in the laboratory. They were told about the system of work of the enterprise and the laboratory, their advantages, as well as about the following projects of LLC «Bukhoro Agroсluster».