Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг тавсиялари асосида ҳудудлараро тажриба алмашиш топшириғига биноан жорий йилнинг 19 август кунида Тошкент ва Андижон вилоятлари ҳокимлари бошчилигидаги делегация Бухорога келишди. Ташриф доирасида меҳмонлар “Бухоро Агрокластер” МЧЖнинг “Бухоро Агрокластер ДЗЗ” корхонасида ва тупроқ таҳлили лабораториясида бўлишиб, бу ерлардаги иш жараёнлари билан яқиндан танишишдилар
“Бухоро Агрокластер ДЗЗ” корхонасида сутни қайта ишлаш ва қадоқлаш йўлга қўйилган. 6,2 миллион доллар инвестиция эвазига қаровсиз майдонда замонавий мажмуа барпо этилиб, Италия ва Россиядан ускуналар келтириб ўрнатилган. 2021 йилда очилган корхонада бугунги кунда йилига 22 минг тонна сут қайта ишланмоқда. Ундан тайёрланаётган кефир, сут, пишлоқ, йогурт, қаймоқ, сметана каби маҳсулотларнинг тури қирқтадан ортиқ. 150 нафар аҳоли иш билан таъминланган.
Иш кўлами ва даромаднинг ортиши кластер фаолиятининг кенгайишига хизмат қилди. Мажмуа ҳудудида янги иншоотлар қурилди. Хусусан, корхона тизимида ер майдонлари унумдорлигини аниқлаб берувчи замонавий лаборатория ишга туширилди. У Германиянинг замонавий технологиялари билан жиҳозланган, тупроқ таркибидаги қирқдан ортиқ, сув таркибидаги ўнга яқин кўрсаткичларни аниқлаш имконига эга.
Бухоро вилояти экин майдонларининг шўрланганлик даражаси бошқа ҳудудларга нисбатан юқори. Ҳосилдорликка эришиш учун тупроқ таҳлили ниҳоятда зарур. Бу лабораторияда тупроқнинг кимёвий таркиби ўрганилиб, шу орқали ўсимликларнинг минерал ва органик ўғитларга бўлган талаби аниқланади. Тупроқ хоссалари, шўрланиш даражаси ҳам чуқур ўрганилади. Унинг натижалари асосида ерни меъёрлаштириш бўйича чора-тадбирлар кўрилади.
Бу ерда шакллантирилган маълумотлар корхонанинг яна бир лойиҳаси – “Agro Smart Map Uz” платформасига юклаб борилади. Шу маълумотлар асосида ер эгалари керакли агротехнологик тавсиялар олади.
Қатнашчилар лабораториядаги шароитларни ҳам кўздан кечиришди. Уларга корхона ва лабораториянинг ишлаш тизими, афзалликлари, шунингдек, “Бухоро Агрокластер” МЧЖнинг навбатдаги лойиҳалари ҳақида сўзлаб берилди.

Делегации областей на объектах ООО "Бухарский Агрокластер"
19 августа этого года делегация во главе с хокимами Ташкентской и Андижанской областей прибыла в Бухару по поручению президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиеева для обмена опытом между регионами. В рамках визита гости побывали на предприятии "Бухоро Агрокластер ДЗЗ" и лаборатории анализа почв ООО "Бухарский Агрокластер" и ознакомились с рабочими процессами на этих объектах.
На предприятии "Бухарский Агрокластер ДЗЗ" налажена переработка и упаковка молока. За инвестиции в размере 6,2 миллиона долларов на необслуживаемой территории был построен современный комплекс, оборудование для которого было привезено из Италии и России. Открытое в 2021 году предприятие сегодня перерабатывает 22 тысячи тонн молока в год. Видов продуктов, приготовленных из него, таких как кефир, молоко, сыр, йогурт, сливки, сметана, насчитывается более сорока. Было трудоустроено 150 человек.
Масштаб работы и увеличение доходов способствовали расширению деятельности кластера. На территории комплекса были построены новые строения. В частности, в системе предприятия запущена современная лаборатория, которая определяет продуктивность земельных участков. Он оснащен современными немецкими технологиями, имеет возможность определять более сорока показателей состава почвы, около десяти показателей содержания воды.
Засоленность посевных площадей Бухарской области высока по сравнению с другими регионами. Анализ почвы крайне необходим для достижения продуктивности. В этой лаборатории изучается химический состав почвы, с помощью которого определяется потребность растений в минеральных и органических удобрениях. Свойства почвы, уровень засоления также тщательно изучаются. На основании его результатов принимаются меры по нормализации состояния земель.
Сформированная здесь информация загружается в другой проект предприятия – платформу Agro Smart Map Uz. На основе этих данных землевладельцы получают необходимые агротехнологические рекомендации.
Участники также ознакомились с условиями в лаборатории. Им рассказали о системе работы предприятия и лаборатории, их преимуществах, а также о следующих проектах ООО «Бухоро Агрокластер».