Қайд этиш жоизки, кейинги йилларда Бухорода қурилиш материаллари саноати вилоятнинг драйверларидан бирига айланиб улгурди. Соҳани янада ривожлантириш, ҳудудларда қурилиш индустриясини ривожлантиришда норуда минералларнинг хом ашё базасини ўзлаштириш имкониятларидан тўлиқ фойдаланиш чоралари кўрилмоқда.
Когон туманининг “Туткунда” маҳалла фуқаролар йиғини ҳудудида жойлашган “Bukhara Gold Granit” масъулияти чекланган жамияти томонидан амалга оширилган гранит плиталарини ишлаб чиқаришни ташкил этиш лойиҳаси ана шундай ташаббуслардан. Янаям аниқроғи, корхонада қурилишда фойдаланиладиган гранит маҳсулотлари ишлаб чиқарилмоқда. Тайёрланаётган гранитларнинг хомашёси Пешку тумани Жонгелди массивидаги конлардан олиб келинмоқда.
Лойиҳанинг умумий қиймати 3 млн АҚШ доллари бўлиб, унинг 1,5 млн АҚШ доллари ташаббускорнинг ўз маблағи, 1,5 млн АҚШ доллари миқдоридаги сармоя эса “Ўзсаноатқурилишбанк” акциядорлик тижорат банки Бухоро минтақавий филиали молиявий қувватловидир. Корхонада 60 та иш ўрни яратилди. Уларнинг кўпчилиги ёшлардир.
— Гранитларга ишлов бераётган махсус техникалар замонавий бўлиб, улар Туркиядан олиб келинган, – дейди корхона таъсисчиси Нодир Қиличев. — Ишчи-ходимлар туркиялик мутахассислардан касб сирларини ўрганишмоқда. Ишлаб чиқараётган гранит маҳсулотларимизнинг умумий ҳажми 120 минг квадрат метрга етади. Шунингдек, 26 млрд сўмлик акрил ип-калава маҳсулотлари ҳам ишлаб чиқариш кўзда тутилган.
Замонавий хориж дастгоҳлари ёрдамида ишлаб чиқарилаётган тайёр материаллар, аввало, вилоятимизда барпо этилаётган қурилиш иншоотларига етказиб берилади. Маҳаллий эҳтиёждан ортиқ қисми хорижга экспорт қилинади.
Корхона очилишига бағишланган маросимда вилоят ҳокими Ботир Зарипов бошчилигидаги секторлар раҳбарлари, корхона ишчи-хизматчилари, ёшлар иштирок этди.
Тадбирда сўз олган вилоят раҳбари мамлакатимизда қурилиш материаллари саноатини жадал ривожлантириш бўйича амалга оширилаётган ишлар Бухорода ҳам норуда фойдали қазилмалар хом ашёларини кластер усулида қайта ишлаш имконини бераётганини, натижада гранит мармар конларини ўзлаштириш, замонавий пардозбоп қоплама тошлар ишлаб чиқариш ҳажми ортиб, қурилиш маҳсулотларида маҳаллийлаштириш даражаси ошаётгани алоҳида таъкидлади.
Эътироф этиш жоизки, маҳсулотларининг аксарият қисми экспортга йўналтирилиши мўлжалланган ушбу корхонада ҳозирнинг ўзида 60 нафар юртдошларимиз бандлиги таъминланганлиги, келгусида ушбу рақам миқдори янада ошиши корхонанинг нафақат қурилиш хомашёси индустриясини ривожлантириш, балки аҳоли бандлигини таъминлашдаги аҳамияти ҳам салмоқли эканлигидан далолат беради.

Следует отметить, что в последующие годы промышленность строительных материалов в Бухаре стала одним из локомотивов развития области. Принимаются меры по дальнейшему развитию отрасли, по полному использованию возможностей освоения сырьевой базы нерудных полезных ископаемых при развитии строительной отрасли в регионах.
Одной из таких инициатив является проект организации производства гранитных плит, осуществляемый обществом с ограниченной ответственностью "Бухара Голд Гранит", которое расположено на территории сельского схода граждан Туткунда Когонского района. Точнее, предприятие производит изделия из гранита, которые используются в строительстве. Сырье для производства гранитов привозится с рудников в массиве Джонгельди Пешкунского района.
Общая стоимость проекта составляет 3 миллиона долларов США, из которых 1,5 миллиона долларов США - собственные средства организатора, а 1,5 миллиона долларов США - финансовая поддержка Бухарского областного филиала Акционерного коммерческого банка "Узсаноаткурилишбанк". На предприятии было создано 60 рабочих мест. Многие из них - молодые люди.
- Специальные технологии обработки гранитов современные, их привезли из Турции, – говорит учредитель предприятия Надир Киличев. - Рабочие-служащие учатся секретам профессии у турецких специалистов. Общий объем производимых нами гранитных изделий достигнет 120 тысяч квадратных метров. Также планируется выпускать изделия из акриловой пряжи стоимостью 26 миллиард сум.
Готовые материалы, произведенные на современном зарубежном оборудовании, сначала доставляются на строительные объекты, возводимые в нашем регионе. Излишки продукции после удовлетворения местных нужд, будут экспортироваться за рубеж.
В торжественной церемонии, посвященной открытию предприятия, приняли участие руководители секторов, сотрудники предприятия, молодежь во главе с хокимом области Ботиром Зариповым.
Выступая на мероприятии, хоким области отметил, что работа по быстрому развитию промышленности строительных материалов в нашей стране позволяет перерабатывать сырье нерудных месторождений в Бухаре кластерным способом, в результате чего осуществляется разработка месторождений гранита, мрамора, увеличивается производство современных отделочных камней, повышается уровень локализации строительных материалов.
Стоит отметить, что на этом предприятии, где большая часть его продукции предназначена для экспорта, обеспечена занятость 60 наших соотечественников, и дальнейшее увеличение этого числа в будущем свидетельствует о том, что важность предприятия не только в развитии отрасли строительного сырья, но также и в том, что имеет существенное значение в обеспечении занятости населения.