Қишлоқ хўжалиги кўргазмасида
Жорий йилнинг 21-23 февраль кунлари Самарқандда AGROPRO EXPO 2023 қишлоқ хўжалиги кўргазмаси бўлиб ўтди.
Ушбу кўргазмада Қорақалпоғистон республикаси Вазирлар Махкамаси раисининг ҳамда  вилоятлар хокимларининг қишлоқ ва сув хўжалиги масалалари бўйича ўринбосарлари, қишлоқ хўжалигида хизматлар кўрсатиш агентлигининг вилоят бўлимлари ва қишлоқ хўжалиги бошқармалари бошлиқлари, Фермер, деҳқон хўжалиги ва томорқа ер эгалари Кенгаши раислари, ирригация тизимлари хавза бошқармалари бошлиқлари ҳамда қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштирувчи илғор фермерлар, чорвачилик хўжаликларининг қайта ишловчи ҳамда экспортёр корхоналари, қишлоқ хўжалиги   техникалари ишлаб чиқарувчилар қатнашдилар. Мазкур тадбирда “Бухоро Агрокластер” МЧЖ Бош директорининг ўринбосари М. Рахматов бошчилигида бир қатор мутахассислар ҳам фаол иштирок этишди.
Кўргазмада қишлоқ хўжалик техникалари, агрегатлар ва қўшимчa  қисмлар интенсив суғориш тизимлари, иссиқхона қурилмалари, чорвачилик, қуёнчилик, асаларичилик маҳсулотлари намуналари, қишлоқ хўжалик маҳсулотларини қайта ишлаш технологиялари, минерал ўғитлар, витаминлар, мева ва манзарали дарахтлар, узум кўчатлари, ветеринария препаратлари, уруғчилик намуналари, қишлоқ хўжалик техникалари намойиш этилди.
Кўргазмада “Бухоро Агрокластер” МЧЖ корхоналарининг  экспозициялари иштирокчиларда катта қизиқиш уйғотди.
Мазкур кўргазмада қишлоқ хўжалигининг долзарб масалалари юзасидан семинарлар ўтказилди. Кўргазма давомида ишлаб чиқарувчи, хизмат кўрсатувчи ва маҳсулот етиштирувчи корхоналарни интеграциялаштириш,  соҳага илм-фан ютуқларини жорий қилиш бўйича шартномалар ҳамда агрокластерлар ва фермер хўжаликлари учун манфаатли келишувлар тузилди.

On February 21-23 of this year, the agricultural exhibition AGROPRO EXPO 2023 was held in Samarkand.
This exhibition was attended by Deputy Chairmen of the Cabinet of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, regional khokims on agriculture and water management, heads of regional branches of the Agency for the provision of services in agriculture and agriculture departments, chairmen of the Council of Farmers, Dehkan and household farms, heads of irrigation systems departments, as well as advanced farmers growing agricultural products, enterprises livestock farms for processing and export, manufacturers of agricultural machinery.
Specialists of "Bukhoro Agroсluster" LLC, headed by Deputy General Director M.Rakhmatov, also took an active part in the exhibition.
Agricultural machinery, aggregates and additional parts, intensive irrigation systems, greenhouse equipment, samples of livestock products, rabbit breeding, beekeeping, processing of agricultural products, mineral fertilizers, vitamins, fruit and ornamental trees, grape seedlings, veterinary drugs, seed samples were presented at the exhibition.
The exposition of the enterprises of “Bukhara Agroсluster” LLC presented at this exhibition aroused great interest among the participants.
Seminars on topical issues of agriculture were organized during the exhibition. During the exhibition, agreements were concluded on the integration of production, service and manufacturing enterprises, the introduction of scientific achievements in the industry, as well as mutually beneficial agreements with agricultural clusters and farms.