Korxona davlatimiz rahbarining 2018-yil 16-yanvardagi “Mamlakatning oziq-ovqat xavfsizligini yanada ta’minlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoniga asosan tashkil etilgan. U o‘zida yirik shoxli qora mollarni boqishdan tortib, uni sutini chuqur qayta ishlashgacha bo‘lgan barcha texnologik zanjirlarni to‘liq birlashtirgan.
Xususan, jamiyat tomonidan sut va sut mahsulotlarini ishlab chiqarish loyihasini amalga oshirish uchun 6 million AQSH dollarlik investitsiya yo‘naltirilib, 15 yildan buyon ishlamay kelgan, Buxoro shahrining tashlandiq bo‘lib qolgan sobiq Kamaz sentr korxonasiga tegishli 2,6 gektardan iborat bo‘lgan hududda zamonaviy ishlab chiqarish obyekti qad rostladi. Mazkur yirik ishlab chiqarish majmuasida 2 ta yangi bino qurildi.
Bu yerda mavjud ishlab chiqarish binosida Italiya va Rossiyaning oziq-ovqat sanoatida yetakchi bo‘lgan kompaniyalarida tayyorlangan eng zamonaviy texnologik liniyalar, asbob-uskuna va dastgohlar bilan jihozlandi.
Jamiyat tomonidan o‘rnatilgan uskunalar kuniga 60 tonna sutni qayta ishlash imkoniyatiga ega bo‘lib, “Lattico” brendi asosida faoliyat yuritib kelmoqda.
Mehmonlar bu yerdagi ish jarayoni bilan yaqindan tanishtirildi. Shuningdek, ekin maydonlaridagi tuproqlarni o‘rganish bilan tuproq unumdorligini oshirish maqsadida tashkil etilgan tuproq tahlil laboratoriyasining faoliyatini ham ko‘zdan kechirishdi. Ushbu laboratoriya tashkil etilganidan keyingi qisqa davr ichida ekin dalalaridan tegishli namunlar olinib, ularning taxlillari asosida tuproqqa ishlov berish, ularning tarkibini yaxshilash, o‘g‘itlash va sho‘rini yuvish bo‘yicha xulosa va tavsiyalar tayyorlash ishlari boshlab yuborilgan edi va endilikda bu taxlillar doirasini yanada kengaytirish davr talabi bo‘lib qolmoqda.
Shu maqsadlarda laboratoriyaning mutaxassis  tuproqshunoslari ”Agro Smart Map” raqamli qishloq xo‘jaligi platformasidan foydalanib Buxoro viloyatidagi ekin maydonlaridagi tuproqlarning tahlil qilish ishlari ko‘lamini kengaytirish bo‘yicha muayyan ishlarni olib bormoqdalar.
Shunga ko‘ra laboratoriyaning maydonlari kengaytirilib, u o‘g‘itlarni qo‘llash, almashlab ekish, tuproqqa ishlov berish, o‘simliklarni sug‘orish rejimi va boshqalarni o‘rganish yuzasidan tadqiqotlar o‘tkazilganda tuproq va o‘simliklarni agrokimyoviy tahlil qilish uchun zarur bo‘lgan bir qator qo‘shimcha yangi, zamonaviy xorijiy asbob-uskunalar bilan jihozlandi.
Mehmonlarga laboratoriyaning ishlash tizimi, afzalliklari, shuningdek, “Buxoro Agroklaster”ning navbatdagi loyihalari haqida so‘zlab berildi.

Предприятие создано в соответствии с Указом Главы государства от 16 января 2018 года «О мерах по дальнейшему обеспечению продовольственной безопасности страны». Он полностью интегрирует все технологические цепочки: от выращивания крупного рогатого скота до глубокой переработки его молока.
В частности, общество инвестировало 6 млн долларов США в реализацию проекта по производству молока и молочной продукции, а также построило современное производство на территории площадью 2,6 га, принадлежавшей бывшему предприятию «Камаз-центр» в Бухаре, которое простаивало 15 лет и было заброшено. На этом крупном производственном комплексе построены два новых здания.
Существующий производственный корпус оснащен самыми современными технологическими линиями, оборудованием и машинами, произведенными ведущими предприятиями пищевой промышленности Италии и России.
Установленное предприятием оборудование имеет мощность переработки 60 тонн молока в сутки и работает под брендом «Lattico».
Гости подробно ознакомились с рабочим процессом. Они также рассмотрели деятельность лаборатории анализа почв, которая была создана с целью повышения плодородия почв путем изучения почв на возделываемых территориях. В течение короткого периода времени после создания этой лаборатории были взяты соответствующие пробы с полей сельскохозяйственных культур и на основе их анализов были подготовлены выводы и рекомендации по обработке почвы, улучшению ее состава, удобрению и выщелачиванию солей. Теперь необходимо еще больше расширить область этих анализов.
Для этих целей почвоведами лаборатории проводятся конкретные работы по расширению объемов анализа почв пахотных земель Бухарской области с использованием цифровой сельскохозяйственной платформы Agro Smart Map.
Соответственно, площадь лаборатории была расширена и она была оснащена рядом дополнительного нового, современного зарубежного оборудования, необходимого для проведения агрохимических анализов почв и растений при проведении исследований по внесению удобрений, севообороту, обработке почвы, режимам орошения растений и т. д.
Гостям рассказали о работе лаборатории, ее преимуществах, а также о предстоящих проектах Бухарского агрокластера.