Бухoрo. 08 март, 2023
Эрта баҳорнинг ҳар бир куни деҳқон учун ғанимат ва бу жараёнда экин ишларини оби-тобида олиб бориш эртанги мўл-кўл ҳосил олиш гаровидир. Бошқача айтганда, халқимиз дастурхонининг тўкинлигини таъминлаш, ризқ-рўзимизнинг бутун бўлиши бугунги пухта тараддуд ва саъй-ҳаракатга боғлиқ.
Бухоро вилоятида жорий йилги пахта мавсуми бирмунча барвақт бошланмоқда. Сабаби, бу жараён ер тайёрлаш, об-ҳаво ҳароратининг ўзгарувчанлиги, март ойининг нисбатан иссиқ келаётгани билан боғлиқ. Деҳқон миришкорлар учун эса баҳорнинг ҳар бир куни ҳисоб-китобли.
Жорий йил бухоролик пахтакорлар 96 минг 220 гектар майдонга чигит экиб, ўтган йилгиданда салмоқли “оқ олтин” хирмони барпо этиш тараддудида. Бу жараёнда вилоятдаги 11 та пахта-тўқимачилик кластерлари томонидан туманлардаги жами 3 минг 38 та фермер хўжалиги билан саноат учун қимматбаҳо хом ашё етиштиришга доир шартномалар тузилган. Жори йил чигит экиладиган ялпи майдоннинг 20 минг 635 гектари плёнка остига, 2 минг 141 гектари қўшқатор орасига, 8 минг 750 гектари 90 сантиметр, 305 гектари 76 сантиметр ва асосий 64 минг 389 гектар қисми 60 сантиметр оралиқда экиш кўзда тутилган.
Бугун, 8 март куни Бухоро тумани “Работак” МФЙ даги “Шариф Мирзо” фермер хўжалиги даласида чигит экиш мавсуми олдидан ташкил этилган кўргазмали амалий семинарида бу борадаги вазифалар кенгашиб олинди. Вилоят ҳамда туманлар секторлари, туман ҳокими ўринбосарлари, соҳага масъул ташкилот ва корхоналар, пахта-тўқимачилик кластерлари, олимлар ва мутахассислар, пахта–тўқимачилик кластер корхоналари мутасаддилари, фермерлар қатнашган семинарда ерга плёнка остида ва очиқ майдонда чигит экиш агротехник талаб ва меъёрлари, техникалар созлиги, чигитни бир текис ундириб олиш билан боғлиқ жараён амалий машғулот тарзида тушунтириб берилди.
Тажрибали деҳқон–мутахассисларнинг фикрича, чигит белгиланган муддатларда экилса эртароқ, бир текис ва соғлом кўчат олинади. Бунга уруғ юмшоқ, нам ва ҳарорати етарли бўлган тупроққа қадалганида эришилади. Чигитни муддатидан олдин ёки кеч экиш кутилган натижани бермайди. Тупроқ ҳарорати 10 сантиметр чуқурликда 13-14 градусга етганида чигит уруғини қадаш учун энг қулай муддат саналиб, уруғ қисқа кунларда кўтарилишни бошлайди. Туксиз чигит туклига нисбатан 5-6 кун кечроқ экилади.
Кўргазмали амалий семинарда сўзга чиққан вилоят ҳокими Ботир Зарипов, вилоят ҳокимининг қишлоқ ва сув хўжалиги масалалари бўйича ўринбосари Амрилло Назаров ва бошқалар ана шу ҳақда фикр–мулоҳаза юритганлари ҳолда, фермер хўжаликлари раҳбарлари, деҳқонларга ўз тавсия ва таклифларини бердилар. Масъул мутасаддиларга чигит экишни қисқа муддатларда ва сифатли якунлаш, чигит экиш сеялкаларни ростлаш, ерни экишга тайёрлаш каби муҳим масалалар бўйича тавсиялар берилди.
– Эрта баҳордан вилоятимизда дала-деҳқончилик ишлари қизғин тус олмоқда. Бу борада амалга оширилаётган ҳар бир саъй-ҳаракат халқимизнинг фаровон турмуши, баракали ризқ-рўзи учундир. Шунинг учун бу тадбирга катта масьулият билан ёндашиб, чигит экиш ишларини сифатли ўтказиш ва чигитни ундириб олиш ҳосил тақдирини 50 фоиз ҳал қиладиган муҳим омил, – дейди вилоят ҳокимлиги қишлоқ хўжалиги бошқармаси бошлиғи Аскар Жаводов. –Шунинг баробарида, Бухоро тупроқ-иқлими шароитида ер намини сақлаш ўта муҳим, ҳосил тақдирини ҳал қилувчи аҳамияга эга агротехник тадбир ҳисобланади. Чунки ерларнинг шўрланиш даражаси юқорилиги, мелиоратив ҳолатининг барқарор эмаслиги, ноқулай об-ҳаво шароити маҳаллий деҳқон–фермерлар учун пахта ҳосилини етиштириш, парваришлаш ва йиғиб олишда бирмунча қийинчиликлар туғдириши сир эмас.
Кўп йиллик тажрибадан келиб чиққан ҳолда жорий мавсумда ҳам вилоятда эртапишар “Бухоро-102”, “Бухоро-10” (“Сардор”), “Порлоқ” ва ўртапишар “Бухоро-6”, “Бухоро-8” каби маҳаллийлаштирилган ғўза навларини экиш режалаштирилган. Навлар ҳудудларнинг табиий-иқлим шароити, ўзига хос хусусиятларидан келиб чиқиб жойлаштирилади. Ҳар йилги деҳқончилик мавсуми каби об-ҳаво беқарор келиши кутилаётган бу йилги шароитда ҳам чигитни мақбул муддатларда, тез ва сифатли экиб, ундириб олиш мўл ҳосил етиштиришда ўз самарасини беради. Бунинг учун туманларда пахта етиштириладиган жами 19 минг 84 та контурда масъул секторлар миқёсида фаолият олиб борадиган 142 та штаб ва 146 та отряд, қолаверса, улар тасарруфидаги мавжуд 251 та “CASE–1200” русумли юқори унумли чигит экишгич, бошқа техникалар иш фаолияти кунлик мувофиқлаштириб борилади. Чигит экиш отрядларига 1 мингдан ортиқ техника бириктирилиб, 137 та кўчма устахона, 133 та ёқилғи тарқатиш машинаси ажратилган. Экиш жараёнида жами 350 та унумдор экишгичлардан фойдаланилади.
Бухоро туманида ўтган семинарда замонавий, юқори унум билан ишловчи қишлоқ хўжалиги техника воситалари кўргазмаси ташкил этилди. Пахтачилик соҳасига илмий, инновацион ғояларни кенг татбиқ этиш бўйича фермер хўжаликларига амалий йўл-йўриқ ва кўрсатмалар берилди..
Шундан сўнг удумларимизга биноан эҳсон уюштирилди. Пахтакорларимиз ҳақига дуо қилинди. Шу куни “Шариф Мирзо” фермер хўжалиги аъзолари  вилоятда биринчилардан бўлиб уруғ қадашни бошладилар.
Чигит экиш мавсуми бошланишига бағишланган кўргазмали семинар Ромитан туманидаги “Пахта круг замини” фермер хўжалиги далаларида ҳам бўлиб ўтди. Мутасаддиларга плёнка остига ва очиқ майдонларда чигит экишни қисқа муддатларда ва сифатли якунлаш бўйича тавсиялар берилди. Бунинг учун мавжуд техникалар кучидан оқилона фойдаланиш зарурлиги таъкидланди. Бажарилиши лозим бўлган масалалар белгилаб олинди.
Кўргазмали амалий семинардан сўнг ҳар йилги анъанага мувофиқ, Хожа Муҳаммад Бобойи Самосий зиёратгоҳида удумга кўра миришкор пахтакорлар шарафига дастурхон ёзилиб, деҳқончиликка қут-барака, мўл ҳосил сўраб, эзгу дуолар қилинди.

В Бухаре начался сев хлопчатника
Каждый день ранней весны для фермера ответственный и качественное проведение посевной кампании является гарантией получения высоких урожаев.  Другими словами, обеспечение обилия стола наших людей, все наше пропитание зависит от сегодняшних тщательных мероприятий и усилий.
В Бухарской области хлопковый этого года начинается несколько преждевременно. Причина в том, что этот процесс связан с подготовкой земли, изменчивостью погодных температур, тем фактом, что март обещает быть относительно жарким. Однако для крестьян каждый день весны рассчитан.
В текущем году бухарские хлопкоробы намереваются посеять хлопок на площади 96 тысяч 220 гектаров и собрать «хирман белого золота» большего чем в прошлом году. В этом процессе  11 хлопково-текстильными кластерами региона заключены контракты с 3 тыс. 38 фермерских хозяйств в районах на выращивание ценного сырья для промышленности. В текущем году из общей площади планируется 20 635 гектаров засеять под пленку, 2141 гектаров междурядьем, 8 750 гектаров 90 сантиметровыми, 305 гектаров между 76 сантиметровыми и 64 389 гектаров  60 сантиметровыми промежутками.
На состоявшемся 8 марта текущего года показательно-практическом семинаре, организованном перед посевной кампанией на поле фермерского хозяйства "Шариф Мирзо" в СГГ "Работак" Бухарского района были обговорены задачи по этим вопросам. На семинаре, в котором приняли участие  руководители областных и районных секторов, заместители районных хокимов, руководители хлопково-текстильных кластеров, организаций и предприятий ответственных за отрасль,  ученые и специалисты предприятий хлопково-текстильных кластеров путем практического занятия были разъяснены процессы, связанные с агротехническими требованиями и нормами посева семян под пленку и в открытом грунте, наладкой техники, обеспечением равномерного всхода семян.
По мнению опытных специалистов-дехкан, если хлопчатник будет посеян в определенные сроки, то можно будет получить ранние, ровные и здоровые всходы. Это достигается, когда семена укладываются в мягкую, влажную  почву и имеющую достаточную температуру. Преждевременный или поздний посев семян не даст ожидаемого результата. Когда температура почвы достигает 13-14 градусов на глубине 10 сантиметров, посев считается наиболее благоприятным периодом для посева семян и дает всходы через несколько дней после посева. Оголённые семена высевают на 5-6 дней позже, чем опущенные.
Выступая на показательно-практическом семинаре, хоким области Ботир Зарипов, заместитель хокима области по сельским и водным вопросам Амрилло Назаров и другие, выступая своими мнениями по этим вопросам, дали свои рекомендации и предложения руководителям фермерских хозяйств, дехканам. Ответственным должностным лицам были даны рекомендации по таким важным вопросам, как краткосрочное и качественное завершение посева семян, наладки сеялок и подготовки почвы к посеву.
- С ранней весны в нашем области полным ходом идут полевые работы. Все усилия в этом отношении направлены на процветание жизни нашего народа, на благословенное пропитание. Поэтому подходим к этому событию с большой ответственностью, качественное проведение посевных работ и сбор семян является важным фактором, который решит судьбу урожая на 50 процентов, – говорит Аскар Джаводов, начальник управления сельского хозяйства областного хокимията - Поэтому в условиях почвенно-климатической зоны Бухары крайне важно поддерживать влажность земли, это агротехническое мероприятие, имеющее решающее значение для судьбы урожая.
Основываясь на многолетнем опыте, в текущем сезоне в регионе планируется посев таких локализованных сортов хлопчатника, как "Бухара-102", Бухара-10"("Сардар"), "Бухара-6", "Бухара-8", «Порлок». Сорта размещаются в зависимости от природно-климатических условий регионов, их особенностей. В условиях этого года, когда ожидаются нестабильные погодные условия, посев и уборка хлопчатника в оптимальные сроки, быстро и качественно окупятся выращиванием богатого урожая. Для этого ежедневно координируется деятельность 142 штабов и 146 отрядов действующих в масштабе ответственных секторов  на 19  тысячах 84 контурах, а также работа    251 высокопроизводительных сеялок “CASE–1200” и другой сельскохозяйственной техники.  К отрядам по посеву семян прикреплено более 1 тысячи единиц техники, выделено 137 передвижных мастерских, 133 автозаправочных машин. В процессе посевной кампании будут использоватся в общей сложности 350 высокопроизводительных сеялок.
На семинаре прошедшем в Бухарском районе была организована выставка современных, высокопроизводительных сельскохозяйственных технических средств. Хозяйствам были даны практические указания и рекомендации по широкому применению научных, инновационных идей в хлопковой отрасли.
После этого, в соответствии с местными обычаями, было организовано ритуальное пожертвование и проведено благословление хлопкоробов. В тот же день члены фермерского хозяйства "Шариф Мирзо" одними из первых в области приступили к посеву хлопчатника.
Наглядный практический семинар, посвященный началу посевного сезона, также был проведен на полях фермерского хозяйства “Пахта круг замини” Ромитанского района. Участникам были даны рекомендации по краткосрочному и качественному завершению посадки семян под пленку и на открытых площадках. Для этого было подчеркнуто, что необходимо разумно использовать возможности имеющейся техники. Были определены вопросы требующие своего решения.
После семинара в соответствии с ежегодной традицией в святилище Хожа Мухаммада Бобойи Самосий, в честь хлопкоробов было проведено богослужение, при котором дехканам были вознесены благородные молитвы с просьбой о благословении, богатом урожае.