Davlatimiz rahbari raisligida joriy yil 9-noyabr kuni o‘tgan videoselektor yig‘ilishida paxtachilik tarmog‘ida mavjud muammolar tahlil qilinib, klasterlar va fermerlar o‘rtasidagi munosabatlarni yangicha tashkil etish, paxta urug‘chiligiga ilg‘or yondashuvlarni joriy qilish zarurligi ko‘rsatib o‘tilgan edi.
Ushbu topshiriqlarga muvofiq ishlab chiqilgan takliflar bugungi yig‘ilishda ko‘rib chiqildi.
Jumladan, 2024-yil hosilidan boshlab paxta xomashyosini yetishtiruvchilar va paxta-to‘qimachilik klasterlari o‘rtasida munosabatlar yangi tartibda tashkil etiladi.
Chigit ekilishidan avval fermer xo‘jaliklari va viloyat ichidagi klaster o‘rtasida tuproq hosildorligi doirasida fyuchers shartnomalari Tovar-xom ashyo birjasining “paxta xomashyosi seksiyasi”da har bir hudud uchun o‘tkaziladigan savdolar orqali tuziladi.
Bunda fermer o‘zi yetishtiradigan paxtaning miqdorini birjaga joylashtiradi hamda balandroq narx taklif etgan viloyat ichidagi klaster ushbu fermer bilan fyuchers shartnomasini tuzadi. Boshlang‘ich narx Nyu-York birjasidagi paxta tolasining oxirgi 12 oydagi o‘rtacha narxi asosida belgilanadi.
Fyuchers shartnomasidan ortiqcha yetishtirilgan paxta xomashyosi yoki undan olinadigan birlamchi va ikkilamchi mahsulotlarni fermer xo‘jaliklari to‘g‘ridan-to‘g‘ri fyuchers shartnomasi tuzgan klasterga yoki birja orqali istalgan subyektga sotadi.
Paxta xomashyosi fermerlarning o‘z mablag‘lari, shu jumladan tijorat kreditlari hisobidan yetishtirilganda paxta xomashyosi va undan olinadigan birlamchi va ikkilamchi mahsulotlar birjada erkin sotiladi;
Yig‘ilishda paxta xomashyosini yetishtiruvchi xo‘jaliklarga birjada ishtirok etish tartibi yuzasidan o‘quv seminarlar tashkil etish muhimligi qayd etildi. Klasterlar va boshqa korxonalar tomonidan paxta xomashyosi faqat elektron tarozi orqali qabul qilinishi hamda paxta tolasini avtomatlashgan hisobga olish tizimi joriy qilinishi belgilandi.
2024-yil hosilidan boshlab fermerlar va klasterlarga paxta xomashyosini yetishtirish va yakuniy hisob-kitoblar uchun Qishloq xo‘jaligini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan kreditlar ajratishning yangi tizimi joriy etiladi.
Ajratilgan kredit mablag‘lari hisobidan agrotexnik tadbirlar doirasida tovarlar, ishlar va xizmatlar, shu jumladan moddiy resurslar yetkazib beruvchilar fermer xo‘jaliklari va klasterlar tomonidan ixtiyoriy tanlanadi.
Kredit buyurtmalari to‘liq elektron shaklda taqdim etiladi.
Paxta-to‘qimachilik klasterlarini tashkil etish tartibini ham yangilash zarurligi ta’kidlab o‘tildi.
Bunda klaster tashkil etishga talabgorlar to‘qimachilik mahsulotlari ishlab chiqarish jarayonlarining kamida ikkita bosqichini yo‘lga qo‘ygan bo‘lishi, soliqlar va majburiy ajratmalardan hamda bank kreditlaridan muddati o‘tgan qarzdorligi bo‘lmasligi kerak bo‘ladi.
Paxta-to‘qimachilik klasterlari faoliyatini muvofiqlashtirish bo‘yicha respublika komissiyasi tugatilib, klaster faoliyatini tashkil etish istagida bo‘lgan talabgorlar ochiq va shaffof onlayn tanlov asosida tanlab olinadi.
Qishloq xo‘jaligi vazirligi klasterlar reyestrini yuritadi va ushbu reyestrni o‘zining veb-saytida doimiy e’lon qilib boradi. Vazirlikka eng muhim samaradorlik ko‘rsatkichlari tizimi bo‘yicha klasterlarning avtomatlashtirilgan reytingini yuritish dasturini yaratish topshirildi.
Yig‘ilishda paxta urug‘chiligini rivojlantirish hamda hosildorligini oshirish masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Shu maqsadda ishlab chiqilgan Prezident qarorida kelgusi yildan paxta ekiladigan maydonlarning 10 foiziga tajriba-sinov tariqasida xorijiy paxta navlarini joylashtirishga ruxsat berish nazarda tutilmoqda.
Shuningdek, tajriba tariqasida 14 ta tumanning ball boniteti past, suv ta’minoti og‘ir bo‘lgan hududlarida yuqori hosildor mahalliy va xorijiy navlar joylashtirilishi belgilanmoqda.
Xorijdan olib kiriladigan paxta navlari uchun alohida agrotexnika va soddalashtirilgan karantin talablarini joriy etish, ushbu navlarni yetishtirishni maxsus karantin kuzatuvida va Paxtachilik kengashi ilmiy ko‘rsatmasi asosida olib borish muhimligi qayd etildi.
Paxta-to‘qimachilik klasterlari va fermer xo‘jaliklari tomonidan g‘o‘za navlarini joylashtirishda kafolatlangan urug‘ ta’minotiga muvofiq erkinlik berilmoqda.
Respublikada g‘o‘zaning serhosil va sanoatbop yangi navlarini yaratishni rag‘batlantirish maqsadida qator vazifalar belgilanmoqda.
Jumladan, mahalliy istiqbolli g‘o‘za navlarini ko‘paytirish, uning sifatli elita urug‘chiligini yo‘lga qo‘yish va navni tijoratlashtirishda klaster va fermerlarga tegishli navga hammualliflik qilishga ruxsat beriladi. Sertifikatlangan urug‘lik tayyorlashni bosqichma-bosqich klasterlar va xususiy urug‘chilik korxonalariga o‘tkazish ko‘zda tutilgan.
2024-yildan boshlab hosildorlik 30 sentnerdan past hosil berayotgan navlar muntazam aniqlanib va serhosil mahalliy va xorijiy navlarga almashtirib borish amaliyoti joriy qilinadi.
Qishloq xo‘jaligi vazirligiga mazkur tizimni amalga oshirish mexanizmini ishlab chiqish hamda Urug‘chilik markazi faoliyatini transformatsiya qilishga topshiriq berildi.
O‘zbekistonda tolali ekinlardan chiqadigan mahsulotlar, tola chiqimi, paxta sanoati sohasida maxsus muassasa mavjud emasligi bois paxtachilik kengashining ilmiy-tadqiqot organi – “Paxtasanoat ilmiy markazi” AJ negizida Tolali ekinlar ilmiy-tadqiqot institutini tashkil qilish taklif etildi.
Shuningdek, mamlakatimizda Genetik modifikatsiyalangan organizmlar va ularning mahsulotlari xavfsizligi bo‘yicha ilmiy ekspertizasi joriy qilinadi hamda genetik modifikatsiyalangan navlar milliy bazasi shakllantiriladi. Bu orqali ishlab chiqarilayotgan va import qilinadigan GMO mahsulotlari xavfsizligini baholash, shuningdek, GMO mahsulotlari to‘g‘risidagi ma’lumotlarni tahlil qilish yo‘lga qo‘yiladi.
Sohani raqamlashtirish maqsadida 2024-yil yakuniga qadar “e-urug‘” platformasi ishga tushiriladi. Unda urug‘chilik korxonalari va xo‘jaliklarining o‘zaro integratsiyalashuvi, nav va duragaylarning urug‘ ta’minoti va zaxirasi, hududlarga mosligi va agrotexnologiyalari, erkin va shaffof joylashtirish, qayta taqsimlash, sertifikat olish imkoniyati yaratiladi.
Prezidentimiz ushbu takliflarni ma’qullab, yangi tizimni amaliyotga joriy qilish yuzasidan qator ko‘rsatmalar berdi.

Measures have been identified for the further development of market relations in agriculture
On December 12, under President Shavkat Mirziyoyev, a discussion took place on measures to further improve the raw cotton procurement system.
At a video conference meeting chaired by the head of state, held on November 9 of this year, existing problems in the cotton industry were analyzed and the need to organize relationships between clusters and farmers and cotton seed production based on new approaches was pointed out.
Proposals developed in accordance with these instructions were considered at the meeting today.
In particular, starting from the 2024 harvest, relations between raw cotton producers and cotton-textile clusters will be established in a new way.
Before planting seeds, farmers and clusters within one region will enter into futures contracts for cotton procurement based on soil fertility indicators in the “raw cotton section” of the Commodity Exchange at auctions held separately for each region.
In this case, the farmer places the amount of cotton he has grown on the exchange and enters into a futures contract with the cluster within his region that will offer a higher price. The initial price is determined based on the average price of cotton fiber on the New York Stock Exchange over the past 12 months.
Farmers will be able to sell the volume of cotton harvested in excess of the fulfillment of the futures contract, as well as primary and secondary products obtained from raw materials, directly to the cluster with whom the futures contract was concluded, or to any other entity on the exchange.
In the case of farmers growing raw cotton using their own funds, including commercial loans, raw cotton and primary and secondary products obtained from it can be freely sold on the exchange;
At the meeting, the importance of organizing training seminars for farms growing raw cotton on the procedure for participating in exchange trading was noted. It has been determined that clusters and other enterprises will accept cotton raw materials only through electronic scales and will introduce an automated system for accounting for cotton fiber.
Starting from the 2024 harvest, a new system will be introduced for allocating loans to farmers and clusters from the Agricultural Support Fund for the cultivation of raw cotton and final payments.
When implementing agrotechnical activities using allocated loans, suppliers of goods, works and services, including material resources, are selected by farms and clusters independently.
Loan applications will be submitted entirely electronically.
The meeting emphasized the need to update the procedure for organizing cotton-textile clusters.
Thus, those wishing to create a cluster will have to establish at least two stages of production of textile products, and also should not have overdue debts on taxes and mandatory deductions, as well as bank loans.
The Republican Commission for Coordinating the Activities of Cotton-Textile Clusters will be disbanded, and applicants wishing to organize the activities of the cluster will be selected based on an open and transparent online competition.
The Ministry of Agriculture will maintain a register of clusters and regularly publish it on its website. The ministry has been tasked with creating a program for automated rating of clusters based on a system of critical performance indicators.
Issues of developing seed production and increasing cotton yields were also discussed at the meeting.
The Presidential decree developed for this purpose provides, as an experiment, to allow the sowing of foreign varieties of cotton on 10 percent of cotton areas starting next year.
Also, as an experiment, high-yielding local and foreign varieties will be placed in plots in 14 districts with low soil fertility scores and difficult water supply.
The importance of introducing special agrotechnical and simplified quarantine requirements for imported cotton varieties, and the cultivation of these varieties under special quarantine control and on the basis of scientific instructions from the Cotton Council was noted.
Cotton clusters and farms will be given freedom to place cotton varieties, but in accordance with a guaranteed seed reserve.
A number of tasks are being identified to stimulate the creation of new productive and industrial varieties of cotton in the republic.
In particular, clusters and farmers will be allowed to act as co-authors of the corresponding variety when developing local promising cotton varieties, creating the production of elite quality seeds and commercializing the variety. It is planned to gradually transfer the sphere of procurement of certified seeds to clusters and private seed-growing enterprises.
Starting in 2024, varieties with a yield of less than 30 centners will be regularly identified and replaced with high-yielding domestic and foreign varieties.
The Ministry of Agriculture has been tasked with developing a mechanism for introducing this system and transforming activities