O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Farmoni loyihasini muhokamasi
O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi tomonidan e’lon qilinishi kutilayotgan “Paxta yetishtirishni moliyalashtirish to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti qarori loyihasi ko‘rib chiqildi. yaqin kunlarda fermer xo‘jaliklari va paxta-to‘qimachilik klasterlari, O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Savdo-sanoat palatasi rahbarlari va mutaxassislari ishtirokida muhokama qilindi.
Muhokama chog‘ida “Buxoro Agroklaster” MChJ bosh direktori o‘rinbosari, f.f.d.R.A.Gulyaev so‘zga chiqdi va farmoyish loyihasi yuzasidan bir qator amaliy takliflar bildirdi.
Farmon paxta yetishtiruvchi fermer xo‘jaliklari va paxta-to‘qimachilik klasterlari o‘rtasida shartnoma munosabatlarini o‘rnatish, paxta yetishtirishga kredit berish, mahsulotni birja orqali sotish kabi masalalarga yechim topishga qaratilgan.
Mazkur Farmonning qabul qilinishi bilan keyingi yillarda respublika rahbariyati tomonidan qishloq xo‘jaligi sohasida olib borilayotgan islohotlar yangi bosqichga olib chiqilishi kutilmoqda.

Discussion of the draft Decree of the President of the Republic of Uzbekistan
In the Chamber of Commerce and Industry of the Republic of Uzbekistan, the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan organized a discussion of the draft decree of the President of the Republic of Uzbekistan on financing the production of raw cotton, which is expected to be released in the coming days, with the participation of heads and specialists of farms and cotton-textile clusters, the Ministry of Agriculture and the Chamber of Commerce and Industry of the Republic of Uzbekistan.
During this discussion, R.A.Gulyaev, Deputy General Director of Bukhoro Agro Cluster LLC, Doctor of Technical Sciences, made a number of practical proposals on the draft decree.
The decree is aimed at finding solutions to issues such as contractual relations between producers of raw cotton farms and cotton-textile clusters, lending to cotton cultivation, and selling products through the stock exchange.
It is expected that with the adoption of this decree, the reforms carried out by the leadership of the republic in agriculture in recent years will reach a new level.