O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Farmoni loyihasini muhokamasi
O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi tomonidan e’lon qilinishi kutilayotgan “Paxta yetishtirishni moliyalashtirish to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti qarori loyihasi ko‘rib chiqildi. yaqin kunlarda fermer xo‘jaliklari va paxta-to‘qimachilik klasterlari, O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Savdo-sanoat palatasi rahbarlari va mutaxassislari ishtirokida muhokama qilindi.
Muhokama chog‘ida “Buxoro Agroklaster” MChJ bosh direktori o‘rinbosari, f.f.d.R.A.Gulyaev so‘zga chiqdi va farmoyish loyihasi yuzasidan bir qator amaliy takliflar bildirdi.
Farmon paxta yetishtiruvchi fermer xo‘jaliklari va paxta-to‘qimachilik klasterlari o‘rtasida shartnoma munosabatlarini o‘rnatish, paxta yetishtirishga kredit berish, mahsulotni birja orqali sotish kabi masalalarga yechim topishga qaratilgan.
Mazkur Farmonning qabul qilinishi bilan keyingi yillarda respublika rahbariyati tomonidan qishloq xo‘jaligi sohasida olib borilayotgan islohotlar yangi bosqichga olib chiqilishi kutilmoqda.

Обсуждение проекта Указа Президента Республики Узбекистан
В Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан Администрацией Президента Республики Узбекистан было организовано обсуждение проекта указа Президента Республики Узбекистан о финансировании производства хлопка-сырца, который, как ожидается, выйдет в ближайшие дни, с участием руководителей и специалистов фермерских хозяйств и хлопково-текстильных кластеров, Министерства сельского хозяйства и Торгово-промышленная палаты Республики Узбекистан.
В ходе данного обсуждения выступил заместитель генерального директора ООО "Бухоро агрокластер", доктор технических наук Р.А.Гуляев и внес ряд практических предложений по проекту указа.
Указ направлен на поиск решения таких вопросов, как договорные отношения производителей хлопка-сырца фермерских хозяйств и хлопково-текстильных кластеров, кредитование выращивания хлопка, продажа продукции через биржу.
Ожидается, что с принятием этого указа реформы, проводимые руководством республики в сельском хозяйстве в последние годы, выйдут на новый уровень.