Дунёдаги бугунги зиддиятлар, савдодаги чекловлар иқтисодиётда ўз аксини топмай қолмайди. Жумладан, бу омиллар озиқ-овқат ва тўқимачилик экспортига салбий таъсир қилди. Бу вазиятда энг тўғри йўл – қишлоқ хўжалигида ҳосилдорликни кескин ошириш ҳисобига таннархни камайтириш, чуқур қайта ишлашга ва қўшилган қиймат яратишга кўпроқ инвестиция жалб қилиб, экспортни кўпайтиришдир.
Шу боис йиғилишда қишлоқ хўжалигини янгича ёндашувлар, ташкилий ва молиявий воситалар орқали қўллаб-қувватлаш чоралари муҳокама қилинди. Давлатимиз раҳбари ҳар бир тармоққа алоҳида тўхталиб, янги таклиф ва ташаббусларни айтди.
Таҳлилларга кўра, бу йил 41 та пахта-тўқимачилик кластерида ҳосилдорлик 40 центнердан ошган бўлса, 9 тасида 30 центнердан кам бўлган. Ҳосилдорлик пастлиги ва таннарх юқорилиги оқибатида Жиззах, Қашқадарё, Наманган, Самарқанд ва Тошкент вилоятларида рентабеллик 10-11 фоиздан ошмаган.
Шароит ва изланиш бўлса, яхши тажрибалар ҳам бор. Масалан, Навоий вилоятидаги “Навбаҳор” кластери хориждан олиб келган янги пахта нави ўртача 70 центнердан ошиқ ҳосил бераяпти. Унинг таннархи, дейлик, Жиззахдагига нисбатан қарийб икки баробар арзонга айланаяпти.
Шу боис пахта уруғчилиги бўйича янгича ёндашувлар кўрсатиб ўтилди. Унга биноан, келгуси йили ҳар бир вилоятдаги балл бонитети паст, суғориш қийин бўлган ва ҳосилдорлиги 30 центнердан ошмайдиган 1 тадан туманда 70-80 центнердан юқори ҳосил берадиган пахта уруғини четдан олиб келишга рухсат этилади. Шунингдек, 30 центнердан паст ҳосил бераётган навларни экиш тўхтатилиб, уруғчилик институтлари томонидан ишлаб чиқилган янги серҳосил навлар билан алмаштирилади.
Бу соҳадаги яна бир долзарб масала – айрим кластер ва фермерлар ўртасида ҳисоб-китоб интизоми бузилган. 122 та кластернинг Қишлоқ хўжалиги жамғармаси ва фермерлар олдида қарздорлиги бор. 6 та кластернинг ишлаб чиқариш қуввати йўқ бўлса-да, уларга имтиёзли кредит берилган.
Шундан келиб чиқиб, кластерларни ташкил этиш, улар билан фермерлар ўртасидаги муносабатлар бўйича янги тизим жорий қилиниши белгиланди.
Энди янги кластерларга молиявий кўрсаткичлари, ишлаб чиқариш қувватлари ва техника таъминоти бўйича талаблар қўйилади ва очиқ танлов орқали танланади. Уларда камида икки босқичли қайта ишлаш бўлиши шарт.
Фермерлар бир вилоят ичидаги хоҳлаган кластери билан фьючерс шартномаси тузиши мумкин бўлади. Улар фьючерс шартномасидан ортган ҳосилни биржа орқали сотишига ҳам имконият яратилади.
Шунингдек, келгуси йил ҳосили учун пахта етиштиришга 60 фоиз аванс кўринишидаги имтиёзли кредитлар тўғридан-тўғри фермерларга ажратилади.
Кластерлар эса етиштирилган пахтани сотиб олиш ва терим учун маблағ бериш орқали молиялаштирилади. Чуқур қайта ишлашга ҳам алоҳида маблағлар ажратилади.
Мутасаддиларга кластер ва фермер хўжаликларини молиялаштиришнинг янги тартибини йўлга қўйиш, улар ўртасидаги дебитор-кредитор қарздорликни ҳал этиш бўйича топшириқлар берилди. Кластерларни халқаро молия стандартларига ўтказиш зарурлиги қайд этилди.
Бу йилги пахта ҳосилини тўлиқ қайта ишлаш натижасида 2024 йилда саноат маҳсулотлари ишлаб чиқаришни 9,6 миллиард долларга, экспортни эса 4,5 миллиард долларга етказиш ҳисоб-китоб қилинган.
Хусусан, Тошкент вилоятининг Юқори Чирчиқ туманида газлама ишлаб чиқариш ва бўёқхоналар ташкил қилиш бўйича 350 миллион долларлик, Қорақалпоғистонда сунъий тола, газлама-мато ва бўяшга ихтисослашган 60 миллион долларлик лойиҳалар бошланган. Бу корхоналар келгуси йил ишга туширилиб, тадбиркорларга саноат ипотекаси асосида берилади. Уларда 1,5 миллиард долларлик экспорт имконияти яратилади.
Мазкур тармоқ ривожини қўллаб-қувватлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарори қабул қилинди. Унга кўра, газлама-мато, бўяш ва тикувчилик бўйича янги қўллаб-қувватлаш тизими йўлга қўйилади. Жумладан:
- бўялган матони 50 фоиздан кам бўлмаган қисмини ички бозорга сотган корхоналар ижтимоий солиқни 1 фоиз ставкада тўлайди;
- уларга мол-мулк солиғини 3 йил давомида бўлиб-бўлиб тўлашга рухсат берилади;
- 2025 йил 1 январга қадар пахта ва сунъий толани импорт қилишда транспорт харажатларининг 50 фоизи қоплаб берилади;
- тўқимачилик ва тикув-трикотаж корхоналари учун зарур технологик ускуналар ва уларнинг эҳтиёт қисмларини импорт қилишда улар божхона божидан озод қилинади.
Президентимиз бундай имкониятлардан фойдаланиб, лойиҳаларни кўпайтириш, инфратузилма харажатларининг ярмини қоплаб бериш муҳимлигини таъкидлади.
Боғдорчиликда 16 минг гектар боғ ва 10 минг гектар токзорнинг ҳосилдорлиги пастлиги қайд этилди. Бу уларда гектаридан камида 3-5 минг доллардан, йилига ўртача 100 миллион доллар даромад йўқотилаяпти, дегани.
Шу боис энди ҳар бир туманда ҳоким бошчилигида қишлоқ хўжалиги, солиқ ва статистика ходимларидан иборат ишчи гуруҳ тузилиб, боғ ва токзорлар йилига камида бир марта хатловдан ўтказилади. Улар самарасиз деб топилса, ер солиғидан берилган имтиёз бекор қилинади ва солиқ тўлиқ ундириб олинади. Келгуси йилдан бошлаб, боғ ва токзорларга ҳосилдорлиги ва тушумига қараб, табақалашган ер солиғи ставкалари жорий қилинади.
Шунингдек, боғлардаги қатор ораларида ва томорқаларда озиқ-овқат маҳсулотлари етиштириш вазифаларига ҳам тўхталиб ўтилди.
Бугунги кунда паррандачиликда йилига 690 минг тонна гўшт ва 8,7 миллиард дона тухум етиштирилади. Сўнгги ойларда бу маҳсулотлар нархи сезиларли ошди. Озуқа муаммоси маҳсулот таннархини пасайтириш имконини бермаяпти. Шунинг учун 8 та йирик дон омбори ташкил этилиши айтилди.
Яна бир муҳим масала – бизда биринчи тартибли парранда наслининг ота-оналик линияси йўқ, шу сабабли йилига 3 миллион бош жўжа импорт қилинмоқда. Бу насл ўзимизда бўлса, ишлаб чиқаришни 3 баробар ошириш, гўшт таннархини 10 фоизга камайтириш мумкин. Энг муҳими, йилига 50 миллион долларлик инкубацион тухум ва наслли жўжалар экспорт қилиш имкони пайдо бўлади. Шу борада АҚШ компаниялари билан келишувга эришиш вазифаси қўйилди.
25 та туманда чорва кластерлари ташкил этиш, сут етиштирувчи ва қайта ишловчи корхоналарни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш бўйича кўрсатмалар берилди. Шунингдек, балиқ етиштиришни кўпайтириш, Cловения тажрибаси асосида ҳовузлар барпо этиш масалалари ҳам айтиб ўтилди.
Йиғилишда қишлоқ хўжалиги тармоқларини молиялаштириш масаласи ҳам таҳлил қилинди. Халқаро молия ташкилотларидан жалб қилинган маблағлар тўлиқ йўналтирилмаётгани кўрсатиб ўтилди.
Негаки бу маблағлар 20-25 йилга жалб қилинган бўлса-да, банклар томонидан тадбиркорларга 5-7 йилга ажратилмоқда. Кредит бериш учун лойиҳаларни кўриб чиқиш муддати бир йилгача чўзилмоқда. Маблағлардан фойдаланиш йўналишлари чеклангани сабабли тадбиркорларда қизиқиш кам.
Шу боис бу ресурсларни банклар учун ҳам, тадбиркорлар учун ҳам жозибадор шартларда ажратиш кераклиги таъкидланди. Қишлоқ хўжалиги лойиҳаларига бериладиган кредитлар муддати 3 йиллик имтиёзли давр билан 15 йилгача узайтирилиши, улар 2 ойгача муддатда кўриб чиқилиши белгиланди.
Қишлоқ хўжалиги вазирлигига халқаро молия ташкилотлари, бюджет ва банклар ажратаётган маблағларнинг мақсадли ишлатилиши бўйича ички аудит хизматини ташкил қилиш топширилди.
Йирик савдо тармоқларида маҳаллий ишлаб чиқарувчиларга тенг шароит яратилмагани, бу рақобат ва нарх-навога таъсир этаётгани таъкидланди.
Йиғилишда бюджетга тушумларни таъминлаш масаласига ҳам эътибор қаратилди. Бу борада айрим туман ва шаҳарларда оқсоқликка йўл қўйилаётгани, даромадлар ҳажми ишлаб чиқариш, экспорт ва инвестицияларга мос эмаслиги кўрсатиб ўтилди.
Куз-қиш мавсумига жиддий тайёргарлик кўрилгани таъкидланиб, ҳудудларга табиий газ етказиб бериш ва ҳисобини юритиш бўйича мутасаддиларга топшириқлар берилди.

Обсуждены меры по развитию отраслей сельского хозяйств Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 9 ноября состоялось видеоселекторное совещание по вопросам совершенствования деятельности хлопково-текстильных кластеров, поддержки и повышения производительности отраслей сельского хозяйства.
ПолитикаВыбрать
Зарегистрируйтесь
22:41 / 09.11.2023
Влияние обостряющейся обстановки и торговых ограничений в мире чувствуются и в отечественной экономике. В частности, эти факторы негативно сказались на экспорте продуктов питания и текстиля. В этой ситуации наиболее правильным путем является снижение себестоимости за счет повышения производительности сельского хозяйства, увеличения инвестиций в глубокую переработку и создание добавленной стоимости, наращивания экспорта.
В связи с этим на совещании обсуждены меры поддержки сельского хозяйства новыми подходами, организационным и финансовым содействием. Глава нашего государства коснулся каждой отрасли по отдельности и представил новые предложения и инициативы.
Согласно анализу, в этом году в 41 хлопково-текстильном кластере урожай превысил 40 центнеров, а в 9 - менее 30 центнеров. В Джизакской, Кашкадарьинской, Наманганской, Самаркандской и Ташкентской областях из-за низкой производительности и высокой себестоимости рентабельность не превышала 10-11 процентов.
Есть также положительный опыт. Например, в кластере «Навбахор» в Навоийской области новый зарубежный сорт хлопчатника дает в среднем более 70 центнеров урожая с гектара, себестоимость которого почти в два раза ниже, чем в Джизакской области.
Аналогично указаны новые подходы к производству семян хлопчатника. Так, в одном из районов каждой области с низким баллом бонитета, недостаточным доступом к воде и урожайностью менее 30 центров будет разрешен ввоз семян хлопчатника урожайностью более 70-80 центнеров. Также будет прекращена посадки сортов урожайностью менее 30 центнеров с заменой на новые высокоурожайные, разработанные семеноводческими институтами.
Еще одним актуальным вопросом в сфере является нарушение дисциплины взаиморасчетов между некоторыми кластерами и фермерами. 122 кластера имеют долги перед Фондом сельского хозяйства и фермерами. 6 кластерам были предоставлены льготные кредиты, хотя они не располагают производственными мощностями.
Исходя из этого принято решение о внедрении новой системы организации кластеров, организации их взаимодействия с фермерами.
Отныне вновь создаваемым кластерам будут предъявляться требования по достаточности финансовых показателей, производственных мощностей и техники, они будут отбираться на основе открытого конкурса. Они должны будут иметь как минимум двухэтапную переработку.
Фермеры смогут заключать фьючерсные контракты с любым кластером в пределах одного региона. Они также смогут продавать часть урожая сверх фьючерса через биржу.
Также, льготные кредиты в виде 60-процентного аванса на выращивание хлопка под урожай будущего года будут выделяться непосредственно аграриям.
Кластеры же будут финансироваться за счет закупки выращенного хлопка и предоставления средств на сбор урожая. Отдельно средства будут выделяться на глубокую переработку.
Ответственным лицам поручено наладить новый порядок финансирования кластеров и фермерских хозяйств, урегулировать дебиторскую и кредиторскую задолженность между ними. Отмечена необходимость перевода кластеров на международные финансовые стандарты.
По оценкам, в результате полной переработки урожая хлопка этого года в 2024 году производство промышленной продукции достигнет 9,6 миллиарда долларов, а экспорт - 4,5 миллиардов долларов.
В частности, начаты проекты по организации производства и покраски тканей на 350 миллионов долларов в Юкоричирчикском районе Ташкентской области, изготовлению искусственных нитей, тканей и их покраске на 60 миллионов долларов в Каракалпакстане. Эти предприятия будут запущены в следующем году и переданы предпринимателям на условиях промышленной ипотеки. Они создадут возможность экспортировать продукцию на 1,5 миллиарда долларов.
В целях поддержки развития этой отрасли Президентом Республики Узбекистан подписано постановление, согласно которому будет создана новая система поддержки текстильного, красильного и швейного производства. В частности:
- предприятия, реализующие на внутренний рынок не менее 50 процентов окрашенных тканей, уплачивают социальный налог по ставке 1 процент;
- им разрешено уплачивать налог на имущество в рассрочку на 3 года;
- до 1 января 2025 года будут компенсироваться 50 процентов транспортных расходов на импорт хлопка и искусственного волокна;
- освобождаются от таможенной пошлины технологическое оборудование и запасные части, импортируемые текстильными и швейно-трикотажными предприятиями.
Президент подчеркнул важность использования этих возможностей для увеличения числа проектов, покрытия половины затрат на инфраструктуру.
Отмечено, что 16 тысяч гектаров садов и 10 тысяч гектаров виноградников имеют низкую продуктивность. Это означает, что они теряют как минимум 3-5 тысяч долларов на гектар, в среднем 100 миллионов долларов в год.
В связи с этим в каждом районе под руководством хокима будет сформирована рабочая группа с участием специалистов сельского хозяйства, органов налоговой службы и статистики, которая будет проводить инвентаризацию садов и виноградников не реже одного раза в год. Если они будут признаны неэффективными, льгота, освобождающая их от земельного налога, будет отменена, налог будет взыскан в полном объеме. Со следующего года будут введены дифференцированные ставки земельного налога для садов и виноградников в зависимости от продуктивности и урожайности.
Также затронуты задачи выращивания продовольственных культур между рядами в садах и на приусадебных землях.
Сегодня в птицеводстве ежегодно производится 690 тысяч тонн мяса и 8,7 миллиарда яиц. Цены на эту продукцию значительно выросли за последние месяцы. Проблема с кормами не позволяет снизить себестоимость продуктов. Поэтому поручено организовать 8 крупных зернохранилищ.
Еще один немаловажный вопрос: у нас в стране отсутствует чистая линия родительского стада птицы первого порядка, вследствие чего приходится импортировать 3 миллиона цыплят. Получение такой линии позволит увеличить производство в 3 раза и снизить себестоимость курятины на 10 процентов. Самое главное, станет возможным экспортировать инкубационные яйца и цыплят на 50 миллионов долларов в год. В связи с этим поставлена задача достичь соответствующего соглашения с компаниями США.
Даны указания по созданию животноводческих кластеров в 25 районах, государственной поддержке предприятий по производству и переработке молока. Также были затронуты вопросы увеличения производства рыбы, строительства водоемов на основе опыта Словении.
На совещании также проанализирован вопрос финансирования аграрной отрасли. Было отмечено, что средства, привлеченные от международных финансовых организаций, не используются в полной мере.
Хотя эти средства привлекаются на 20-25 лет, банки выделяют их предпринимателям на 5-7 лет. Срок рассмотрения проектов для предоставления кредита длится до одного года. Из-за ограниченности направлений использования эти ресурсы малоинтересны предпринимателям.
Поэтому подчеркнуто, что эти ресурсы должны распределяться на привлекательных как для банков, так и для предпринимателей условиях. Принято решение, что срок кредитов на сельскохозяйственные проекты будет продлен до 15 лет с трехлетним льготным периодом, а их рассмотрение сократится до 2 месяцев.
Министерству сельского хозяйства поручено организовать службу внутреннего аудита по целевому использованию средств, выделенных международными финансовыми организациями, бюджетом и банками.
Указано также, что в крупных торговых сетях не созданы равные условия для местных производителей, что влияет на конкуренцию и цены.
Отдельное внимание на совещании уделено вопросу обеспечения поступлений в бюджет. Отмечено наличие недостатков в некоторых районах и городах, несоответствия размера поступлений росту объемов производства, экспорта и инвестиций в этих регионах.
Подчеркнуто, что к осенне-зимнему сезону проведена серьезная подготовка, в связи с чем перед ответственными лицами поставлены задачи по обеспечению регионов природным газом и упорядочению учета его потребления.