Бухоро вилоятида 2023 йил пахта ҳосили учун 96220 гектар ер майдонида чигит қадалиб, ушбу ер майдонларидан 400 минг тоннага яқин пахта хом-ашёси олиш режалаштирилган.
Бухоро вилоятида 3019 та фермер хўжаликлари ҳамда 10 та кластер корхоналари томонидан пахта маҳсулоти етиштириш ва қабул қилиш бўйича тузилган шартномавий мажбуриятларнинг бажарилиши, нобудгарчиликни камайтириш, келиб чиқиши мумкин бўлган зарарни олдини олиш ва низоларни ўзаро жойида ҳал этиш мақсадида Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги "Ўзагроинспексия"нинг Бухоро вилояти бошқармасида мобил арбитраж гуруҳлари ташкил этилди.
Вилоятдаги пахта тўқимачилик кластерларига қарашли пахта қабул қилиш масканлари товаршунослари, лаборатория мудирлари ҳамда тегишли ташкилот ва идора маъсул ходимлари билан "Бухоро Агрокластер" МЧЖга қарашли "Ғиждувон пахта тозалаш" АЖда пахта хом ашёсини давлат стандартлари асосида қабул қилиниши бўйича ўқув семинар-тренинги ташкил этилди.
Семинар-тренингда мобил арбитраж гуруҳларининг вазифалари, фермер хўжаликлари, кластерлар ва бошқа қишлоқ хўжалиги корхоналарига кўрсатилиши белгиланган амалий ёрдам тадбирлари бўйича расман хабардор қилиш ва дастлаб уларда қонунбузилишларга йўл қўйилишини олдини олиш ҳамда соҳага оид амалдаги қонунчилик ҳужжатларининг мазмун-моҳияти ва аҳамияти "Ўзагроинспексия"нинг Бухоро вилоят бошқармаси томонидан тушунтирилди.

Training seminar on acceptance of raw cotton according to state standards in JSC "Gijduvon pakhta tozalash" of Bukhara region
In the Bukhara region in 2023 years, seeds were sown for the cotton harvest on an area of 96220 hectares, from which it is planned to receive about 400 thousand tons of raw cotton.
Mobile arbitration groups have been established in the Bukhara Regional Department of "Uzagroinspektsii" under the Ministry of Agriculture in order to review the fulfillment of contractual obligations for the cultivation and acceptance of cotton products by 3019 farms and 10 cluster enterprises in the Bukhara region, to reduce losses, prevent potential damage and resolve disputes on the spot.
A training seminar on the acceptance of raw cotton based on state standards was organized on the basis of JSC "Gijduvon pakhta tozalash" LLC "Bukhoro Agrocluster" with the participation of commodity experts, heads of laboratories of cotton points, responsible employees of relevant organizations and institutions of cotton and textile clusters of the region.