Бухоро вилоятида 2023 йил пахта ҳосили учун 96220 гектар ер майдонида чигит қадалиб, ушбу ер майдонларидан 400 минг тоннага яқин пахта хом-ашёси олиш режалаштирилган.
Бухоро вилоятида 3019 та фермер хўжаликлари ҳамда 10 та кластер корхоналари томонидан пахта маҳсулоти етиштириш ва қабул қилиш бўйича тузилган шартномавий мажбуриятларнинг бажарилиши, нобудгарчиликни камайтириш, келиб чиқиши мумкин бўлган зарарни олдини олиш ва низоларни ўзаро жойида ҳал этиш мақсадида Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги "Ўзагроинспексия"нинг Бухоро вилояти бошқармасида мобил арбитраж гуруҳлари ташкил этилди.
Вилоятдаги пахта тўқимачилик кластерларига қарашли пахта қабул қилиш масканлари товаршунослари, лаборатория мудирлари ҳамда тегишли ташкилот ва идора маъсул ходимлари билан "Бухоро Агрокластер" МЧЖга қарашли "Ғиждувон пахта тозалаш" АЖда пахта хом ашёсини давлат стандартлари асосида қабул қилиниши бўйича ўқув семинар-тренинги ташкил этилди.
Семинар-тренингда мобил арбитраж гуруҳларининг вазифалари, фермер хўжаликлари, кластерлар ва бошқа қишлоқ хўжалиги корхоналарига кўрсатилиши белгиланган амалий ёрдам тадбирлари бўйича расман хабардор қилиш ва дастлаб уларда қонунбузилишларга йўл қўйилишини олдини олиш ҳамда соҳага оид амалдаги қонунчилик ҳужжатларининг мазмун-моҳияти ва аҳамияти "Ўзагроинспексия"нинг Бухоро вилоят бошқармаси томонидан тушунтирилди.

Семинар-тренинг по приёмке хлопка-сырца по государственным стандартам в АО "Гиждувон пахта тозалаш» Бухарской области
В Бухарской области в 2023 году под урожай хлопковый урожай посеяны семена на площади 96 220 гектарах, из которых планируется получить около 400 тысяч тонн хлопка-сырца.
В Бухарском областном управлении "Узагроинспекции" при Министерстве сельского хозяйства с целью рассмотрения выполнения контрактных обязательств по выращиванию и приёмки хлопковой продукции 3019 фермерскими хозяйствами и 10 предприятиями кластера в Бухарской области, снижения потерь, предотвращения потенциального ущерба и разрешения споров на местах, созданы мобильные арбитражные группы.
Был организован семинар-тренинг по приёмке хлопка-сырца на основе государственных стандартов на базе АО "Гиждувон пахта тозалаш» ООО "Бухоро Агрокластер" с участием товароведов, руководителей лабораторий хлоппунктов, ответственных сотрудников соответствующих организаций и учреждений хлопково-текстильных кластеров области.
На семинаре специалистами Бухарского областного управления "Узагроинспекция" были разъяснены задачи мобильных арбитражных групп, проведение официального уведомления об указанных мерах практической помощи фермерских хозяйств, кластеров и других сельскохозяйственных предприятий, и предотвращение нарушений в них на первых порах, а также содержание и значение действующих законодательных документов, относящихся к данной отрасли.