Тизимида элликка яқин ишлаб чиқариш корхонасини ўзида жамлаган “Buxoro Agroklaster” МЧЖ раҳбари, мамлакатимиз мустақиллигининг қутлуғ 32 йиллиги арафасида Президент Фармонига мувофиқ “Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган қишлоқ хўжалиги ходими” фахрий унвонига сазовор бўлган Азамат Султонов роппа-роса ўн кун бурун Ўзбекистон Республикаси Президенти таълим муассасалари агентлиги Бухоро вилояти Пешку тумани ихтисослаштирилган мактабида ҳудуддаги ташаббускор ишбилармонлар вакиллари билан юзма-юз учрашган, улар билан самимий суҳбатда бўлиб, кўп тармоқли истиқболли бизнес лойиҳаларини амалга оширишдаги тажрибаси билан ўртоқлашганди.
Пешкулик тадбиркорлар талаб ва мурожаатларига мувофиқ, “Buxoro Agroklaster” МЧЖ раҳбари Азамат Султонов бугун туман ҳокимлиги мажлислар залида ишбилармонлар вакиллари билан учрашди. Самимий кечган мулоқотда кўп тармоқли агрокластер иш услуби, қишлоқ хўжалиги ва ишлаб чиқариш субъектларида эришилаётган натижалар, жамоалар моддий манфаатдорлигини таъминлашда амалга оширилаётган оқилона иш тутуми ўрганилгани баробарида, фаолиятида турли қийинчилик ёки тўсиқларга учраётган тадбиркорлар муаммоларига атрофлича ечим изланди.
Таъкидлаш жоизки, “Бухоро Агрокластер” МЧЖ ташкил этилганига атиги тўрт йил бўлганига қарамай, бугунга келиб ундаги иш самарадорлиги салмоқли кўриниш олаётгани, халқимиз дастурхонини тўкин, турмушини фаровон қилиш йўлида фаолият юритаётгани эътирофга лойиқ, албатта. Бинобарин, ҳозирда кўп тармоқли агрокластер тасарруфида чекка туманларда пахта тўқимачилик, йигирув ва трикотаж фабрикалари, ёғ-мой заводлари, савдо ва хизмат кўрсатиш, қолаверса, қурилиш материаллари ишлаб чиқаришга ихтисослашган субъектлар мавжуд.
Давлатимизнинг юксак мукофотларидан бири “Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган қишлоқ хўжалиги ходими” фахрий унвонига сазовор бўлган тадбиркор Азамат Султонов пешкулик тадбиркорлар даврасида фаолияти давомида бошидан кечирган қийинчилик ва машаққатлар, амалга оширган лойиҳалари аҳамияти ҳақида сўзлаб берди.
Жумладан, “Бухоро Aгрокластер ДЗЗ” корхонасида сутни қайта ишлаш ва қадоқлаш йўлга қўйилган. Кўп йиллик тажрибадан келиб чиққан ҳолда вилоятда ҳали фойдаланилмаётган имкониятлар бисёрлигининг яққол намунаси бу корхона. Яхши биламизки, қишлоқ хўжалигида ўзлаштирилмаган ёки сув етиб бормайдиган қаровсиз ерлар оз эмас. Аммо уларни ҳақиқий даромад манбаига айлантириш учун озмунча меҳнат тақозо қилинмайди. Шу мақсадда бор куч ва механизмларни жалб этиб, қаровсиз майдонни ўзлаштириб, унда замонавий мажмуа барпо этилгани, 2021 йилда очилган корхонада бугунга келиб йилига 22 минг тонна сут қайта ишланаётгани, 150 нафарга яқин ишчи-мутахассис меҳнат қилаётгани бу борадаги имконият ва салоҳиятдан далолат, албатта.
Бу корхонада тайёрланаётган кефир, сут, пишлоқ, йогурт, қаймоқ, сметана каби маҳсулотлар тури 40 дан ортиқ ва бу ҳаммаси 150 кишилик меҳнат жамоасининг барқарор хизматлари туфайлидир. Фаолияти кенгайтирилаётган, моддий манфаатдорлик оширилаётган субъектлардан яна бири “Бухоро Агрокластер-Чорва” МЧЖ дир. Унда чорва комплекси, наслдор қорамоллар парвариши ривожлантирилгани баробарида интенсив гидропоника усулида озуқа маҳсулотлари етиштириш ҳам йўлга қўйилган, 1 килограмм буғдойдан 7 килограмм “яшил озуқа” етиштириш имконияти ўзлаштирилаётгани нафақат вилоят, балки республикамизда қиёси йўқ тажрибадир. Бу иш услуби аввало чорвачилик комплексида наслдор қорамоллар парваришини тўғри йўлга қўйиш, иқтисодий тежамкорлик асосида фаолият юритиш баробарида гўшт ва сут маҳсулотлари етиштиришни барқарор изга солишда қулай имконият яратмоқда.Бу эса пировардида сарф-харажатларни уч баробарга камайишига хизмат қилади.
Туман тадбиркорлари билан мулоқотда агрокластер раҳбари Азамат Султонов бугунги давр ишбилармон табақа вакиллари зиммасида турган муҳим вазифалар, давлатимиз раҳбари томонидан бизнес вакилларига яратиб берилаётган имтиёз ва имкониятлар, юртдошларимиз моддий манфаатдорлигини таъминлаш йўлида рўёбга чиқарилаётган истиқболли лойиҳалар хусусида фикр-мулоҳазаларини билдирди. Ҳар бир тадбиркор бугун халқимиз турмуши фаровонлиги йўлида бор куч ва имкониятини ишга солиши кераклигини эътироф этди.
Йирик агрокластер раҳбари билан учрашувда маҳаллий тадбиркорлардан “Мирзобобур далалари” фермер хўжалиги раҳбари Мирзоҳид Асроров ўз мурожаатига ечим топганидан мамнун.
— Кўп йилдирки, Пешку ҳудудида, 32 гектар ер майдонида пахта ва ғалла етиштирамиз, яна 2,5 гектарда боғ-чорбоғ барпо қилганмиз, – дейди фермер Мирзоҳид Асроров. — Аммо кейинги йилларда сув тақчиллиги яққол сезилаётгани боис агротехник тадбирларни ўз вақтида сифатли ўтказиш мақсадида собиқ “Маданият” машина-трактор пункти ёнидан дренаж қудуғини ўрнатишга қарор қилдик. Бунинг учун “Халқ банки” туман филиалидан 32 миллион сўм кредит маблағини олиб, 200 миллиметрли қувур тушириб, қудуқни бурғуладик, зарур ускуна ва жиҳозларни олдик. Эндиликда насос, қувур ва бошқа ускуналарни харид қилишга қўлимиз калталик қилмоқда. Агрокластер раҳбари билан мулоқотда бизнинг хўжалик ҳисоб рақамига 30 миллион сўм маблағ кўчириб бериладиган бўлди. Бу қўллаб-қувватлов ҳадемай хўжалигимизда ҳосил салмоғи ортишига хизмат қилади.

Руководитель ООО "Бухоро Агрокластер", включающего в свою систему около пятидесяти производственных предприятий Азамат Султанов, удостоенный в соответствии с Указом Президента в преддверии 32-й годовщины независимости нашей страны почетного звания "Заслуженный работник сельского хозяйства Республики Узбекистан", ровно десять дней тому назад в специализированной школе агентства образовательных учреждений Президента Республики Узбекистан в Пешкунском районе Бухарской области встречался лицом к лицу с представителями инициативных бизнесменов и в доверительной беседе с ними делился своим опытом реализации многопрофильных перспективных бизнес-проектов.
В соответствии с обращениями и требованиями предпринимателей из Пешкунского района, руководитель ООО "Бухоро Агрокластер" Азамат Султанов встретился сегодня с представителями предпринимателей в зале заседаний районного хокимията. В дружеском диалоге было найдено комплексное решение проблем предпринимателей, сталкивающихся с различными трудностями или препятствиями в их деятельности, в то время как многопрофильный стиль работы агрокластера, результаты, достигнутые в сельскохозяйственной и производственной тематике, рациональная производительность труда обеспечивали материальную выгоду коллективов.
Следует отметить, что, несмотря на то, что ООО "Бухарский агрокластер" создано всего четыре года тому назад, эффективность работы в нем сегодня выглядит значительной, достойно признания то, что оно работает на пути к тому, чтобы стол наших людей был полным, жизнь людей процветающим. Следовательно, в настоящее время в собственности многопрофильного агрокластера в отдаленных районах находятся хлопковые текстильные, прядильные и трикотажные фабрики, маслозаводы, предприятия торговли и сферы обслуживания, а также предприятия, специализирующиеся на производстве строительных материалов.
Предприниматель Азамат Султанов, удостоенный почетного звания "Заслуженный работник сельского хозяйства Республики Узбекистан", одного из высших наград нашего государства, рассказал о трудностях и лишениях, пережитых за время его карьеры в компании пешкунских предпринимателей, о важности осуществлённых им проектов.
В частности, на предприятии "Бухоро Агрокластер ДЗЗ" было налажено производство по переработке и упаковке молока. Исходя из многолетнего опыта ярким примером наличия больших неиспользуемых возможностей в области является данное предприятие. Мы хорошо знаем, что в сельском хозяйстве немало неосвоенных и бесхозных земель, к которым вода недоступна. Но для того, чтобы превратить их в реальный источник дохода, предстоит приложит немалые усилия. С этой целью освоение бесхозной территории, строительство на ней современного комплекса, переработка в настоящее время 22 тысяч тонн молока в год на предприятии, созданном в 2021 году, трудоустройство около 150 рабочих-специалистов является показателем потенциала и перспективности в этом плане.
Видов продукции, производимых на этом предприятии, таких как кефир, молоко, сыр, йогурт, сливки, сметана, насчитывается более 40, и все это благодаря стабильному обслуживанию трудовым коллективом из 150 человек. Еще одним из субъектов, деятельность которых расширяется, повышается материальный интерес, является ООО "Бухоро Агрокластер-Чорва". В нем развитие животноводческого комплекса, уход за племенным скотом, а также выращивание кормовых продуктов методом интенсивной гидропоники, внедрение возможности выращивания 7 килограммов "зеленого корма" из 1 килограмма пшеницы - это не только региональный, но и такой опыт, которого нет сравнения в нашей республике. Такой стиль работы, прежде всего, предоставляет удобную возможность должным образом наладить уход за племенным скотом в животноводческом комплексе, поставить производство мясной и молочной продукции на стабильные рельсы, работая на основе экономической экономии. В конечном счете это позволяет сократить расходы в три раза.
В диалоге с предпринимателями района руководитель агрокластера Азамат Султанов высказал свое мнение о важных задачах, которые стоят перед представителями бизнес-класса на сегодняшний день, преимуществах и возможностях, созданных главой государства для представителей бизнеса, перспективных проектах, реализуемых с целью обеспечения материальной выгоды населения, наших соотечественников. Он отметил, что каждый предприниматель сегодня должен использовать все свои силы и возможности для обеспечения благополучия жизни наших людей.
На встрече с руководителем крупного агрокластера местный предприниматель, глава фермерского хозяйства "Мирзобобур далалари" Мирзохид Асроров остался довольным найденным решением по своему обращению.
— Уже много лет мы выращиваем хлопок и зерно на территории "Пешку", на 32 гектарах земли, а еще на 2,5 гектарах разбили сад-огород, – рассказывает фермер Мирзохид Асроров. — Но поскольку в последние годы все сильнее ощущается дефицит воды, мы решили установить дренажный колодец рядом с бывшим машинно-тракторным пунктом "Маданият", чтобы качественно и в срок провести агротехнические мероприятия. Для этого мы взяли кредит в размере 32 миллионов в районном отделении народного банка, пробурили скважину опустив в него 200-миллиметровую трубу, получили необходимое оборудование и оснастку. Теперь мы можем позволить себе покупать насосы, трубы и другое оборудование. В ходе диалога с главой агрокластера договорились о переводе на счет нашей фермы 30 миллионов сумов. Эта поддержка в скором времени послужит повышению весомости урожая в нашем хозяйстве.