2023 йилнинг 19 август кунида Тошкент ва Андижон вилоятлари ҳокимлари бошчилигидаги делегация аъзоларининг навбатдаги танишув манзили Шофиркон туманида 1 минг 200 ўринли “AZTEX” тикувчилик фабрикаси бўлди.
Жамият раҳбари Азамат Султонов меҳмонларга лойиҳани ташкил этиш ғояси ва корхона фаолияти ҳақида батафсил сўзлаб берди.
Замонавий тикув цехлари, хом ашё ва тайёр маҳсулот омборлари, офис ва қўшимча биноларига эга бўлган яхлит мажмуа фаолияти қатнашчиларда катта таассурот уйғотди.
Мазкур корхонада ҳаётга тадбиқ этилаётган йирик истиқболли лойиҳа қатнашчиларни жиддий қизиқиша сабаб бўлди. Улар маҳсулотлар сифати, корхонанинг истиқболда амалга ошириладиган лойиҳалари, экспорт географияси, хом ашё манбалари юзасидан ўзаро фикр алмашишди.
Таъкидлаш лозимки, “Гулистон” маҳалла фуқаролар йиғини ҳудудида барпо қилинган бу иншоот – Туркия давлати технологияси асосида қурилган 120 метрга 108 метр ўлчамидаги катта цех замонавий тикув ускуна ва дастгоҳлари билан жиҳозланди. Лойиҳанинг умумий қиймати 50 миллиард 700 миллион сўмга тенг.
Ушбу корхонада 14 миллиард 170 миллион сўм маблағ эвазига Япониядан 660 дона замонавий тикув машинаси келтирилган ва яна маблағлар зарур ускуна харид қилишга йўналтирилди. Фабрикада ҳар бирида 30 та тикув машинасидан иборат 22 та гуруҳ ишлаб чиқариш тикув йўналишлари йўлга қўйилмоқда. Жараёнда 10 миллиард 900 миллион сўм маблағ ишлаб чиқариш учун зарур ярим тайёр хом ашё – мато учун сарфланмоқда.
Туманда ушбу йирик ишлаб чиқариш корхонасининг фаолият бошлаши ҳудуд иқтисодий-ижтимоий ҳаётида ўзига хос янгилик. Сабаби мазкур корхона туфайли туманнинг 1 минг 200 дан ошиқ чевар хотин-қизлари ишли бўлишди, ўнлаб, юзлаб оилалар моддий шароитларини яхшиладилар.

Обмен опытом в АЗТЕКСе
19 августа 2023 года следующим местом знакомства членов делегации во главе с хокимами Ташкентской и Андижанской областей стала швейная фабрика "АЗТЕКС" на 1200 мест в Шофирконском районе.
Руководитель общества Азамат Султанов подробно рассказал гостям об идее организации проекта и деятельности предприятия.
Деятельность интегрированного комплекса с современными швейными цехами, складами сырья и готовой продукции, офисами и хозяйственными постройками произвела большое впечатление на участников.
Крупный перспективный проект, который реализуется на этом предприятии, вызвал серьезный интерес у участников. Они обменялись мнениями о качестве выпускаемой продукции, проектах предприятия, реализуемых в будущем, географии экспорта, источниках сырья.
Следует отметить, что это большое сооружение, построенное на территории сельскоги схода граждан “Гулистан” размером 120 на 108 метров, по технологии турецкого государства, оснащено современным швейным оборудованием и станками. Общая стоимость проекта оценивается в 50 миллиардов 700 миллионов сум.
Предприятие приобрело из Японии 660 современных швейных машин на сумму 14 миллиардов 170 миллионов сумов и еще больше средств было направлено на закупку необходимого оборудования. На фабрике запушены 22 линии группового пошива, каждая из которых состоит из 30 швейных машин. При этом процессе 10 миллиардов 900 миллионов сумов потрачены  на сырье–полуфабрикат - ткань, которая необходима для производства.
Начало деятельности этого крупного производственного предприятия в районе является особым новшеством в экономической и социальной жизни региона. Причина в том, что благодаря этому предприятию более 1 тысячи 200 женщин-швей района приобрели работу,  десятки, сотни семей улучшили своё материальное положение.