“Халқимиз турмуши фаровонлиги йўлида бор куч ва имкониятимизни ишга соламиз”
Бир вақтлар қишлоқ хўжалигида барқарор иш ўринлари, деган тушунча деярли йўқ эди. Фақат мавсумий иш ўринлари бўларди. Бугунга келиб эса кластер тизими мана шу каби қатор масалаларнинг ечимига айланди. Очиғини айтганда, биз узоқ йиллар қишлоқ хўжалигида таваккалчилик асосида фаолият юритдик. Сув сарфи, ерга муносабат—ҳеч бирида илмий-инновацион услублардан кўра кўпроқ турғун тажрибага таяндик, билимни ишга солмадик. Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан кластер тизими йўлга қўйилгач, соҳага кенг имкониятлар берилди. Шу билан бирга, зиммамизга кўп тармоқли тизимни яратишдек катта вазифалар юкланди.
Яратилаётган имкониятлардан унумли фойдаланиш учун изланишимиз, аграр соҳага халқаро илғор технологияларни олиб киришимиз зарур эди. Бу борада ислоҳотлар бизга куч берди.Бугунги давр бизнинг олдимизга ҳар жабҳада илғор бўлиш, ҳам мутахассис, ҳам тадбиркор ишбилармон бўлишни, изланиш шартини кўндаланг қўйди.
Кластеримиз ташкил этилганига атиги тўрт йил бўлганига қарамай, бугунга келиб эришаётган натижаларимиз салмоқли кўриниш олаётгани, халқимиз дастурхонини тўкин, турмушини янада фаровон қилиш йўлида фаолият юритаётганимиздан мамнунмиз. Бинобарин, ҳозирда кўп тармоқли “Бухоро агрокластер” тизимида элликка яқин ишлаб чиқариш корхонаси, жумладан, чекка туманларда пахта тўқимачилик, йигирув ва трикотаж фабрикалари, ёғ-мой заводлари, савдо ва хизмат кўрсатиш, қолаверса, қурилиш материаллари ишлаб чиқаришга ихтисослашган субъектлар мавжуд.
Жумладан, шулардан бири — “Бухоро агрокластер ДЗЗ” корхонасида сутни қайта ишлаш ва қадоқлаш йўлга қўйилган. Кўп йиллик тажрибадан келиб чиқиб айтсак, вилоятда ҳали фойдаланилмаётган имкониятлар бисёр, қишлоқ хўжалигида ўзлаштирилмаган ёки қаровсиз ерлар бор. Аммо уларни ҳақиқий даромад манбаига айлантириш учун озмунча меҳнат тақозо қилинмаслигини ҳам яхши биламиз. Шу мақсадда бор куч ва механизмларни жалб этиб, қаровсиз майдонни ўзлаштириб, унда замонавий мажмуа барпо этдик. 2021 йилда очилган корхонада бугунги кунда йилига 22 минг тонна сут қайта ишланаётгани бу борадаги имконият ва салоҳиятдан далолат, албатта.
Бу корхонада тайёрланаётган кефир, сут, пишлоқ, йогурт, қаймоқ, сметана каби маҳсулотлар тури 40 дан ортиқ ва бу ҳаммаси 150 кишилик меҳнат жамоасининг барқарор хизматлари туфайлидир. Таъкидлаш жоизки, фаолияти кенгайтирилаётган, моддий манфаатдорлик оширилаётган бу каби мисолларни яна етарлича санаш мумкин. Иш кўлами ва даромаднинг ортиши билан кластер фаолиятини кенгайтириш, барча хизматлар, эҳтиёжни ўз имкониятларимиз орқали қоплашга ҳаракат қилинаётгани қўлга киритаётган ютуқларимиз омили бўлмоқда.
Барчамизга маълумки, Бухоро вилояти экин майдонларининг шўрланганлик даражаси бошқа ҳудудларга нисбатан юқори. Бу ҳолат тупроқ таҳлилини ва шунга кўра оқилона чора-тадбирларни тақозо қилади. Яъни, ушбу ресурснинг кимёвий таркиби пухта ўрганилиб, шу орқали ўсимликларнинг минерал ва органик ўғитларга бўлган талабини тўғри юритиш  орқалигина ҳосилдорликни ва бундан кейин даромадни ошириш мумкин. Ана шу талаб боис, корхона тизимида ер майдонлари унумдорлигини аниқлаб берувчи замонавий лабораторияни ҳам  ташкил этганмиз.
Шунингдек, корхонамиз тизимидаги “Бухоро агрокластер-чорва” МЧЖ да интенсив гидропоника усулида озуқа маҳсулотлари етиштириш ҳам йўлга қўйилган, 1 килограмм буғдойдан 7 килограмм “яшил озуқа” етиштириш имконияти ўзлаштирилмоқда. Бу иш услуби аввало чорвачилик комплексида наслдор қорамоллар парваришини тўғри йўлга қўйиш, иқтисодий тежамкорлик асосида фаолият юритиш баробарида гўшт ва сут маҳсулотлари етиштиришни барқарор изга солишда қулай имконият яратмоқда. Бу эса пировардида сарф-харажатларни уч баробарга камайишига хизмат қилади.
Кейинги йилларда тадбиркорларга муносабат тубдан ўзгаргани, давлатимиз, ҳукуматимиз даражасида ишбилармон табақа вакилларига яқиндан ёрдам, қулай шарт-шароит яратиб берилаётгани кўпчилик бизнес вакилларига куч-қувват ва юқори руҳий ишчанлик салоҳиятини бермоқда. Тадбиркорлар билан очиқ мулоқот вақтида хаёлимдан шундай гаплар ўтди: бир вақтлар ўзингизни қийнаётган муаммони ҳал қилиш учун давлат раҳбари у ёқда турсин, маҳаллий ҳокимликнинг эшигини тақиллатишга ҳам юрагингиз бетламас эди. Чунки, барибир сизни ҳеч ким ҳатто тингламас эди-да. Энди бевосита давлат раҳбарининг ўзи бизга юзланиб, “Нима муаммо бор, қандай имконият зарур ?” деяпти. Бу катта рағбат ва қўллаб-қувватлаш демак. Мулоқот давомида кластерларни молиявий қўллаб-қувватлаш механизмлари янада кенгайтирилиши, айланма маблағлар учун бир ярим йил муддатга 3 триллион сўм кредит ажратилиши каби енгилликлар таъкидланди. Ишлайман, ўз фаолиятимни кенгайтираман деган тадбиркорга бу жуда катта имконият, албатта. Аммо шак-шубҳасиз, шунга яраша зиммамиздаги масъулият салмоғи ҳам ортмоқда.
Давлатимиз раҳбари кўксимга “Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган қишлоқ хўжалиги ходими” фахрий унвони нишонини тақаётганда соҳа ривожи учун янада фаол бўлишим, мана шу ишончни оқлашим зарурлигини теран ҳис қилдим. Албатта, бу ишончга муносиб меҳнат қилиб, халқимиз турмушини янада яхшилаш, жамиятимиз тараққиётига баҳолиқудрат ҳисса қўшишдек хайрли ва эзгу йўлда бор куч ва имкониятимизни аямаймиз.

"Мы будем использовать все наши силы и возможности для улучшения жизни наших людей"
Одно время почти не существовало представления о том, что в сельском хозяйстве существуют устойчивые рабочие места. Там были бы только сезонные рабочие места. На сегодняшний день кластерная система стала решением ряда аналогичных проблем. Честно говоря, мы уже много лет работаем в сельском хозяйстве на основе риска. Потребление воды, отношение к земле — ни в одном из них мы не опирались на научные и инновационные методы, используя лишь застойный опыт, не применяли знания на практике. Когда по инициативе главы государства была создана кластерная система, отрасли были предоставлены широкие возможности. В то же время перед нами были поставлены такие масштабные задачи, как создание многоотраслевой системы.
Чтобы максимально использовать открывшиеся возможности, нам необходимо было провести исследования и внедрить передовые международные технологии в аграрную сферу. Реформы в этом отношении придали нам сил. Сегодняшний период принес нам условие быть прогрессивными во всех аспектах, стать бизнесменом, как специалистом, так и предпринимателем, что является необходимым условием для проведения исследований.
Несмотря на то, что прошло всего четыре года с момента основания нашего кластера, мы рады, что результаты, которых мы достигли сегодня, выглядят значительными, мы работаем над тем, чтобы стол наших людей был полон, а их жизнь - более благополучным. Следовательно, сейчас в многоотраслевой системе “Бухоро Агрокластер” насчитывается около пятидесяти производственных предприятий, включая хлопчатобумажные текстильные, прядильные и трикотажные фабрики в отдаленных районах, маслозаводы, субьектов торговли и сервиса, а также предприятия, специализирующиеся на производстве строительных материалов.
В частности, на предприятии "Бухоро Агрокластер ДЗЗ" было налажено производство по переработке и фасовке молока. Основываясь на многолетнем опыте, мы можем сказать, что в области все еще есть много неиспользованных возможностей, земель, не освоенных в сельском хозяйстве или бесхозных. Но мы также хорошо знаем, что необходимо прилагать много усилий, чтобы сделать их реальным источником дохода. Для этого, привлекши все силы и механизмы, освоили бесхозную территорию и построили на ней современный комплекс. Тот факт, что сегодня на предприятии, которое вступило в строй в 2021 году, перерабатывается 22 тысячи тонн молока в год, безусловно, свидетельствует о потенциале и перспективности в этом плане.
Видов продукции, приготовляемых на этом предприятии, таких как кефир, молоко, сыр, йогурт, сливки, сметана, насчитывается более 40, и все это благодаря стабильному обслуживанию трудового коллектива из 150 человек. Стоит отметить, что такие примеры, деятельность которых расширяется, материальный интерес повышается, могут быть подсчитаны более адекватно. С увеличением масштабов работы и доходов, расширением деятельности кластера, всех услуг, усилия по удовлетворению потребностей за счет наших возможностей являются фактором наших достижений.
Как мы все знаем, уровень засоления посевных площадей Бухарской области отноительно выше, чем в других регионах. Такая ситуация диктует необходимость проведения анализа почвы и, соответственно, разумных мер. То есть, тщательным изучением химического состава этого ресурса и благодаря этому правильно поддержав потребности растений в минеральных и органических удобрениях, можно будет повысить урожайность и дальнейший доход. Учитывая это требование, мы также создали современную лабораторию, которая определяет продуктивность земельных участков в системе предприятия.
Также налажено выращивание кормовых продуктов методом интенсивной гидропоники в ООО "Бухоро Агрокластер-Чорва" в системе нашего предприятия осваивается возможность выращивания 7 килограммов "зеленого корма" из 1 килограмма пшеницы. Такой стиль работы, прежде всего, предоставляет удобную возможность должным образом наладить уход за племенным скотом в животноводческом комплексе, поставить производство мясной и молочной продукции на стабильные рельсы, работая на основе экономической экономии. В конечном счете это позволяет сократить расходы в три раза.
В последующие годы радикальное изменение отношения к предпринимателям, тесная помощь представителям бизнес-класса на уровне нашего государства, правительства, создание благоприятных условий придают силы и высокий потенциал умственной работоспособности большинству представителей бизнеса. Во время открытого общения с предпринимателями у меня из головы вылетели такие мысли: не говоря уже о том, чтобы глава государства решил проблему, которая когда-то мучила вас, Вы даже не решились бы достучатся до местного хокимията. Потому что, тебя все равно никто бы даже слушать не стал. Теперь непосредственно сам глава государства обратился к нам и сказал: "В чем проблема, какая возможность нужна?" - говорит он. Это означает большой стимул и поддержку. В ходе диалога были освещены механизмы финансовой поддержки кластеров, такие как дальнейшее расширение, выделение кредита в размере 3 трлн. сумов сроком на полтора года для пополнения оборотных средств. Для предпринимателя, который говорит, что я буду работать, расширять свою деятельность, это, конечно, огромная возможность. Но, несомненно, ответственность за это возрастает.
При вручении мне знака почетного звания "Заслуженный работник сельского хозяйства Республики Узбекистан" главой нашего государства, я почувствовал необходимость быть более активным для развития отрасли, оправдать это доверие. Конечно, отвечая на это доверие достойным трудом мы не пожалеем всех наших сил и возможностей на добром и благородном пути, чтобы еще больше улучшить жизнь наших людей, внести определенный вклад в развитие нашего общества.