2023йилнинг 17-18 август кунлари август кунлари «Бухоро Агрокластер» МЧЖга германиялик муҳандис, тупроқ унумдорлиги ва ўсимлик касалликлари бўйича мутахассис Дитмар Незер ташриф буюрди.
Ташриф давомида Дитмар Незер Бухоро вилоятида экинларни етиштиришдаги мавжуд муаммолар билан танишди ва "Бухоро Агрокластер" МЧЖ мутахассислари билан бу борада тажриба алмашди.
«Бухоро Агрокластер» МЧЖ фаолияти билан танишган Диетмар Незер қишлоқ хўжалигини рақамлаштириш, чорвачилик комплексини ташкил этиш, сутни қайта ишлаш соҳасида «Бухоро Агрокластер» МЧЖ Европа ишлаб чиқарувчиларига қараганда юқори ривожланиш даражасида эканлигини таъкидлади.
Ушбу ташриф давомида «Гарден Бухоро Агрокластер» МЧЖнинг кенг доирадаги мутахассислари иштирокида семинар бўлиб ўтди, унда қишлоқ хўжалиги экинларини етиштиришда муаммоли масалалар айтилди ва ушбу муаммоларни ҳал етиш бўйича фикр алмашилди.
Семинарда Дитмар Незер тупроқ унумдорлигини ошириш, қишлоқ хўжалигида репродуктив етиштириш усулини жорий этиш бўйича хорижда олиб борилаётган ишлар ҳақида сўзлаб берди, оператив таҳлил учун асбоб-ускуналар ва жиҳозларни намойиш этди, шунингдек, уларнинг қўлланилишини амалда кўрсатди.

Обмен опыта с зарубежным специалистом
17-18 августа 2023 года ООО «Бухоро Агрокластер» посетил Дитмар Незер (Dietmar Näser), инженер из ФРГ, специалист по плодородию почв и болезни растений.
В ходе визита Дитмар Незер ознакомился с существующими  проблемами в выращивании культур в Бухарской области и обменялся опытом  работы в этой области со специалистами ООО «Бухоро Агрокластер».
Дитмар Незер ознакомившись с деятельностью ООО «Бухоро Агрокластер» отметил, что в области цифровизации  сельского хозяйства, организации животноводческого комплекса, переработки молока ООО «Бухоро Агрокластер» находится на более высоком уровне развития, чем европейские производители.
В ходе данного визита проведен семинар на земельных площадях ООО «Гарден Бухоро Агрокластер» с участием широкого круга специалистов, в ходе которого были озвучены проблемные вопросы при выращивании сельскохозяйственных культур и произошел обмен мнениями по решению данных проблем.
На семинаре Дитмар Незер рассказал о проводимых за рубежом работах по улучшению плодородия почвы, внедрению метода репродуктивного выращивания в сельском хозяйстве,  продемонстрировал инструменты и оборудование для оперативного анализа, а также показал на практике их применение.