Buxoro viloyatida o‘tkazilgan respublika seminari dasturi doirasida joriy yilning 12 avgust kuni uning ishtirokchilarining navbatdagi manzili Shofirkon tumanidagi 1200 o‘ringa mo‘ljallangan “AZTEKS” tikuvchilik korxonasi bo‘ldi.
Jamiyat asoschisi Azamat Sultonov mehmonlarga loyihani tashkil etish g‘oyasi va korxona faoliyati haqida batafsil so‘zlab berdi.
Zamonaviy tikuv sexlari, xomashyo va tayyor mahsulotlar omborlari, idora va xo‘jalik inshootlari bilan jihozlangan majmua faoliyati ishtirokchilarda katta taassurot qoldirdi.
Mazkur korxonada paxta xomashyosini qayta ishlash va tayyor mahsulot ishlab chiqarish bo‘yicha amalga oshirilayotgan yirik istiqbolli loyiha ishtirokchilarda katta qiziqish uyg‘otdi. Ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar sifati, korxonaning istiqboldagi loyihalari, eksport geografiyasi, xomashyo manbalari xususida fikr almashildi.
Ta’kidlash joizki, “Guliston” qishloq fuqarolar yig‘inida barpo etilgan o‘lchami 120 ga 108 metr bo‘lgan mazkur korxona Turkiya davlati texnologiyasi asosida qurilgan zamonaviy tikuv uskunalari va dastgohlar bilan jihozlangan. Loyihaning umumiy qiymati 50 milliard 700 million so‘mga baholanmoqda.
Mazkur korxonada Yaponiyadan xarid qilingan 14 milliard 170 million dollarga 660 dona zamonaviy tikuv mashinasi o‘rnatilib, zarur jihozlar xarid qilishga bundan ham ko‘proq mablag‘ yo‘naltirildi. Korxonada 22 ta guruh tikuv liniyasi mavjud bo‘lib, ularning har biri 30 ta tikuv mashinasidan iborat. Bu jarayonda ishlab chiqarish uchun zarur bo‘lgan xomashyo – yarim tayyor mahsulotlar – gazlamaga 10 milliard 900 million so‘m mablag‘ sarflanmoqda.
Viloyatda mazkur yirik sanoat korxonasi faoliyatining boshlanishi viloyat iqtisodiy-ijtimoiy hayotida o‘ziga xos yangilik bo‘ldi. Sababi, mazkur korxona tufayli tumandagi 1200 dan ortiq tikuvchi ayol ishga joylashdi, o‘nlab, yuzlab oilalar moddiy manfaatdor bo‘ldi.Seminar ishtirokchilari bu jihatlarga ham alohida e’tibor qaratdilar.

Участники республиканского семинара в “АЗТЕКС”
В рамках программы показательного республиканского семинара в Бухарской области следующим адресом ее участников 12 августа текущего года, стала швейная фабрика “АЗТЕКС” на 1200 рабочих мест в Шофирконском районе.
Учредитель общества Азамат Султанов подробно рассказал гостям об идее организации проекта и деятельности предприятия.
Деятельность интегрированного комплекса с современными швейными цехами, складами сырья и готовой продукции, офисами и хозяйственными постройками произвела большое впечатление на участников.
Серьезный интерес у участников вызвал реализуемый на этом предприятии крупный перспективный проект по переработке хлопкового сырья в готовую продукцию. Они обменялись мнениями о качестве выпускаемой продукции, проектах предприятия, реализуемых в будущем, географии экспорта, источниках сырья.
Следует отметить, что это предприятие размером 120 на 108 метров, построенное при сельском сходе граждан “Гулистан”, оснащено современным швейным оборудованием и станками построенными по технологии турецкого государства. Общая стоимость проекта оценивается в 50 миллиардов 700 миллионов сумов.
На этом предприятии установлено 660 современных швейных машин на сумму 14 миллиардов 170 миллионов долларов приобретенное из Японии, и еще больше средств было направлено на закупку необходимого оборудования. На предприятии действуют  22 линии группового пошива, каждая из которых состоит из 30 швейных машин. В этом процессе расходуются  средства на сумму 10 миллиардов 900 миллионов на сырье–полуфабрикат - ткань, которая необходима для производства.
Начало деятельности этого крупного производственного предприятия в районе является особым новшеством в экономической и социальной жизни региона. Причина в том, что благодаря этому предприятию более 1 тысячи 200 женщин-швей района приобрели работу, были материально заинтересованы десятки, сотни семей.