Бухоро вилоятини ривожлантириш имкониятлари муҳокама қилинди.
Ромитан туманида 10 август куни Бухоро вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш масалалари бўйича йиғилиш бўлиб ўтди.
Йиғилиш бошида Бухоро вилоятидаги янги саноат, хизмат кўрсатиш ва ижтимоий соҳа мажмуаларини ишга тушириш маросими бўлди. Булар – Вобкент туманидаги “Вобкент тола кластер”, Қоракўл туманидаги “Қоракўл кумуш калава”, Қоровулбозор туманидаги “Бухоро реал мото”, Бухоро шаҳридаги “Экваториал чодак”, Когон шаҳридаги “Кончи” ва “Пром текстил”, Ғиждувон ва Пешку туманларидаги ёғ-мой корхоналари, Бухоро шаҳридаги меҳмонхона ва Бухоро туманидаги тиббиёт бирлашмасидир.
Давлат раҳбари рамзий тугмани босиб, ушбу мажмуаларни ишга туширди.
Шундан сўнг Бухоро вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш чоралари, бу борада йил якунига қадар амалга оширилиши лозим бўлган асосий вазифалар муҳокама қилинди.
Аввало, иқтисодий кўрсаткичлар қайд этилиб, қўшимча имкониятлар кўрсатиб ўтилди.
Жорий йилнинг олти ойида Бухорода саноат 5,3 фоизга ўсган. Жами экспорт 124 миллион долларни ташкил этган. Шу даврда 250 миллион доллар тўғридан-тўғри инвестициялар жалб қилинган бўлиб, ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 1,5 бараварга ошган. Лекин айрим шаҳар ва туманларда бу кўрсаткичлар тушган.
Йил якунига қадар 858 та лойиҳа ишга туширилиб, 15 мингта иш ўрни яратилиши айтиб ўтилди. Умуман, 250 минг аҳолини банд қилиш зарур.
Саноатда импортни 150 миллион долларга қисқартириб, экспортни 400 миллион долларга етказиш вазифаси белгиланди. Вилоятнинг туризм салоҳиятини тўлиқ ишга солиб, 25 минг аҳоли бандлиги ва 300 миллион доллар экспорт тушумини бемалол таъминлаш мумкинлиги таъкидланди.
Йиғилишда муҳокама қилинган масалалар юзасидан вилоят, шаҳар ва туманлар ҳокимларининг ҳисоботи эшитилди.

The possibilities of development of the Bukhara region were discussed
On August 10, a meeting on the socio-economic development of the Bukhara region was held in Romitan district.
At the beginning of the meeting, a ceremony was held to launch new industrial, service and social facilities in the Bukhara region. These are the enterprises “Vobkent tola cluster” in the Vabkent district, “Korakul kumush Kalava" in the Karakul district, “Bukhoro real moto" in the Karavulbazar district, “Equatorial Chodak" in the city of Bukhara, “Konchi” and “Prom Textile” in the city of Kagan, fat-and-oil enterprises in the Gijduvan and Peshkun districts, a hotel in the city Bukhara and medical association in Bukhara district.
By pressing a symbolic button, the head of state put these complexes into operation.
Then the issues of socio-economic development of the Bukhara region, the main tasks to be completed in this direction by the end of the year were considered.
The current economic indicators are noted and additional opportunities for their increase are indicated.
Over the six months of this year, the industry in Bukhara grew by 5.3 percent. Exports amounted to 124 million dollars. During this period, $ 250 million of direct investments were attracted, which is 1.5 times more than in the same period last year. However, in some cities and districts, this indicator has decreased.
It was emphasized that 858 projects will be implemented by the end of the year and 15,000 jobs will be created. In general, 250 thousand people will have to be employed.
The task has been set to reduce industrial imports by $150 million and bring exports to $400 million. It was noted that the full use of the tourism potential of the region will provide employment for 25 thousand people and provide $ 300 million in export revenue.
Reports of the khokims of the region, cities and districts were heard on the issues discussed at the meeting.