Германия халқаро ҳамкорлиги жамияти (GIZ)нинг "Ўзбекистон касб-ҳунар таълими тизимини ислоҳ қилиш ва модернизация жараёнларини қўллаб-қувватлаш" лойиҳаси доирасида "GOPA" консальтинг фирмаси директори, лойиҳа раҳбари Юрген Вайс, жиҳозларни режалаштириш эксперти Зебастиан Щульц, лойиҳа менежери Султан Мурад Ҳамраев, педагогик инновациялар касб-ҳунар таълими бошқарув ҳамда педагог кадрларни қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш институти директори З.Худайбердиев Вобкент туманидаги 2-сон касб-ҳунар мактабида бўлиб, ўкув амалий машғулотлар, ўқув устахонаси, ундаги мавжуд шарт-шароитлар билан яқиндан танишдилар.
Германия халқаро ҳамкорлик жамияти(GIZ)нинг "Ўзбекистон касб-ҳунар таълими тизимини ислоҳ қилиш ва модернизация жараёнларини қўллаб-қувватлаш" номли минтақавий лойиҳаси меҳнат бозори эҳтиёжларига кўра касбий таълим ва кадрлар тайёрлаш жараёнини мувофиқлаштириш, халқаро стандартларга жавоб берадиган ва Марказий Осиё минтақасига мос келадиган икки томонлама касб-ҳунар таълими ва кадрлар тайёрлаш миллий тизимини жорий этиш, шунингдек, қишлоқ жойларида енгил саноат ва тўқимачилик соҳасида касбий таълимни, саноатни янада ривожлантиришга хизмат қилади.
Ташриф давомида халқаро экспертлар “Vobkent tola klaster” ҳамда “Ekvatorial Сhodak” масъулияти чекланган жамиятлари фаолияти билан ҳам яқиндан танишдилар. Касб-ҳунар мактаби ва “Vobkent tola klaster” ҳамда “Ekvatorial chodak” масъулияти чекланган жамиятлари ўртасида кадрлар тайёрлаб бериш бўйича мувофиқлаштирилган ҳамкорликни изчил ривожлантириш бўйича келишиб олинди. Битимга кўра, мазкур ишлаб чиқариш корхоналари билан касб-ҳунар мактаби ва ундаги “Royal Garments” МЧЖ ўртасида 2023–2024 ўқув йилидан “Тикувчи”, “Ип йигирувчи” ва “Тикувчиликда андозалар тайёрловчи” касблари бўйича дуал таълим тизими асосида мутахассислар тайёрланади.
Меҳмонлар ўқув амалий машғулотлар жараёни, шунингдек, таълим муассасасида ташкил этилган “Royal Garments” МЧЖ нинг тикувчилик тармоғи, қолаверса, миллий зардўзлик соҳасида фаолият юритаётган “Ҳамроева Парвина” оилавий корхонасида бўлишди.
Якунда эътироф этилганидек, профессионал таълим тизимида хориж тажрибасидан фойдаланиш жуда муҳим. Шу боис ушбу жараёнда дунёнинг энг ривожланган давлатлари, хусусан, Германиянинг таълим тизимида ихтисослашган соҳавий хизматлари билан фаол ҳамкорлик йўлга қўйилгани айни мақсадга мувофиқдир. Касб-ҳунар мактабларида назарий ва амалий билимларни ўзаро уйғунлаштириш, амалиётга йўналтирилган дуал таълим тизимини жорий этиш ҳамда замонавий технологиялардан фойдаланишни ўргатиш орқали ўрта бўғинда рақаботбардош мутахассислар тайёрлаш бунда асосий мақсадга айланган.

Visit of international experts
Director of the consulting company "GOPA", project manager Jurgen Weiss, equipment planning expert Sebastian Tshuls, project manager Sultan Murad Khamraev, director of the Institute of Pedagogical Innovations for the management of vocational education and retraining of teachers and their training Z. Khudaiberdiev visited vocational school No. 2 of the Vobkent district and got acquainted with the conditions existing in it, training and production classes, training workshops.
The regional project of the German Society for International Cooperation (GIZ) entitled "Reform of the vocational education system of Uzbekistan and support for modernization processes" serves to coordinate the process of vocational education and training in accordance with the needs of the labor market, the introduction of a national system of bilateral vocational education and training that complies with international standards and corresponds to the Central Asian region, and also serves to further develop vocational education, industry, light industry and textiles in rural areas.
During the visit, international experts also got acquainted with the activities of Vobkent Tola Cluster and Equatorial Chodak limited liability companies. An agreement was reached on the consistent development of coordinated cooperation in the field of personnel training between the vocational school and the limited liability companies "Vobkent Tola Cluster" and "Equatorial Chodak". According to the agreement, the training of specialists will be carried out between the vocational school and "Royal Garments" LLC with the relevant manufacturing enterprises based on the system of dual education in the professions "tailor", "spinner" and "making patterns in sewing" from the 2023-2024 academic year.
The guests visited the educational and practical learning process, as well as the family enterprise "Khamroev Parvina", which operates in the field of tailoring of the "Royal Garments" LLC network, as well as the national gold embroidery production organized at the educational institution.
As recognized in the conclusion, it is very important to use foreign experience in the system of vocational education. Therefore, it is no less desirable that active cooperation be established in this process with the most developed countries of the world, in particular, with specialized sectoral services in the German education system. In professional educational institutions, the main goal was to train competitive mid-level specialists by harmonizing theoretical and practical knowledge, introducing a practice-oriented system of dual education and training using modern technologies.