Қоровулбозор туманида наслли қорамолчиликни ривожлантириш истиқболлари инвестиция лойиҳалари асосида ривожланмоқда.
Қоровулбозор туманидаги “Buxoro Agroklaster Chorva” МЧЖ да наслли қорамол зотларини кўпайтириш, халқимиз дастурхонини сифатли гўшт ва сут маҳсулотлари билан таъминлаш ва энг асосийси чорвачиликда маҳсулдор наслли мол зотларини кўпайтириш мақсадида бир қанча амалий ишлар олиб борилмоқда.
2021 йилда ишга туширилган мазкур чорвачилик копплекси замон талаблари асосида жиҳозланган бўлиб, вилоятимиздаги йирик чорва комплексиларидан биридир.
Жорий йилда ушбу чорвачилик комплекси навбатдаги инвестицион лойиҳаларни амалга оширишга киришди. Наслли қорамоллар, уруғлар ва эмбрионлар соҳасида немис генетикаси экспортига ихтисослашган соҳада 30 йилдан ортиқ тажрибага эга бўлган Германиянинг Zve Zuchtvieh-Export GmbH корхонаси ва жамият мутасаддилари билан ўтказилган музокаралар ва ўрганишлар натижасига кўра тузилган шартномага кўра АТ “Халқ банк” Бухоро вилоят филиали томонидан қиймати 1,3 млн АҚШ доллари миқдоридаги хорижий кредит линияси ресурслари ҳисобига швед, симментал ва қизил Дания зотли жами 489 бош қорамоллар сотиб олиш жарёнлари бошланди.
Шартномага кўра, наслли қора моллар хорижий ҳамкор томонидан шартнома келишуви шартларига асосан босқичма-босқич олиб келмоқда.
Ҳозирда олиб келинган наслли қорамоллар чорва мажмуасида соҳада чуқур билим, тажриба ва малакага эга мутахасиссислар, зоотехниклар назорати остида ҳудуд иқлим ва озуқа шароитларига мослаштириш жараёнида парвариш этилмоқда.
Жамият негизида мазкур амалга оширилаётган лойиҳа туманимизда соҳа ривожланиш истиқболларининг янада ривожланишига ижобий натижасини кўрсатмай қолмайди албатта.

In “Bukhara Agroсluster Chorva” LLC in Karaulbazar district, a number of practical works are being carried out with the aim of breeding cattle breeds, providing the population with high-quality meat and dairy products and, most importantly, breeding breeds of productive cattle in animal husbandry.
Put into operation in 2021 уеars, this livestock complex is equipped in accordance with the requirements of the time and is one of the largest livestock complexes in our region.
This year, this livestock complex has started implementing the next investment projects. According to the agreement concluded as a result of negotiations and research with the German company “Zve Zuchtvieh-Export GmbH”, which has more than 30 years of experience in the export of German genetics specializing in the breeding of cattle, seeds and embryos and officials of the company, the Bukhara branch of AT ”Halk Bank” has begun the process of acquiring a total a total of 489 heads of cattle of Swedish, Simmental and red Danish breeds due to the resources of foreign credit lines in the amount of 1.3 million US dollars.
In accordance with the agreement, cattle breeding is carried out in stages by a foreign partner on the basis of the terms of the contract.
Currently, in the livestock complex, under the supervision of specialists and animal technicians with in-depth knowledge, experience and skills in this field, in the process of adapting to the climatic and nutritional conditions of the territory, acquired breeding cattle are bred.
This project implemented on the basis of the company, of course, will have a positive impact on the results of further expansion of the prospects for the development of the industry in our area.