Қоровулбозор туманида наслли қорамолчиликни ривожлантириш истиқболлари инвестиция лойиҳалари асосида ривожланмоқда.
Қоровулбозор туманидаги “Buxoro Agroklaster Chorva” МЧЖ да наслли қорамол зотларини кўпайтириш, халқимиз дастурхонини сифатли гўшт ва сут маҳсулотлари билан таъминлаш ва энг асосийси чорвачиликда маҳсулдор наслли мол зотларини кўпайтириш мақсадида бир қанча амалий ишлар олиб борилмоқда.
2021 йилда ишга туширилган мазкур чорвачилик копплекси замон талаблари асосида жиҳозланган бўлиб, вилоятимиздаги йирик чорва комплексиларидан биридир.
Жорий йилда ушбу чорвачилик комплекси навбатдаги инвестицион лойиҳаларни амалга оширишга киришди. Наслли қорамоллар, уруғлар ва эмбрионлар соҳасида немис генетикаси экспортига ихтисослашган соҳада 30 йилдан ортиқ тажрибага эга бўлган Германиянинг Zve Zuchtvieh-Export GmbH корхонаси ва жамият мутасаддилари билан ўтказилган музокаралар ва ўрганишлар натижасига кўра тузилган шартномага кўра АТ “Халқ банк” Бухоро вилоят филиали томонидан қиймати 1,3 млн АҚШ доллари миқдоридаги хорижий кредит линияси ресурслари ҳисобига швед, симментал ва қизил Дания зотли жами 489 бош қорамоллар сотиб олиш жарёнлари бошланди.
Шартномага кўра, наслли қора моллар хорижий ҳамкор томонидан шартнома келишуви шартларига асосан босқичма-босқич олиб келмоқда.
Ҳозирда олиб келинган наслли қорамоллар чорва мажмуасида соҳада чуқур билим, тажриба ва малакага эга мутахасиссислар, зоотехниклар назорати остида ҳудуд иқлим ва озуқа шароитларига мослаштириш жараёнида парвариш этилмоқда.
Жамият негизида мазкур амалга оширилаётган лойиҳа туманимизда соҳа ривожланиш истиқболларининг янада ривожланишига ижобий натижасини кўрсатмай қолмайди албатта.

В ООО "Бухара Агрокластер Чорва" в Караулбазарском районе проводится ряд практических работ с целью разведения пород крупного рогатого скота, обеспечения населения качественными мясными и молочными продуктами и, самое главное, выведения пород продуктивного крупного рогатого скота в животноводстве.
Запущенный в эксплуатацию в 2021 году, этот животноводческий комплекс оборудован в соответствии с требованиями времени и является одним из крупнейших животноводческих комплексов в нашей обдасти.
В этом году этот животноводческий комплекс приступил к реализации очередных инвестиционных проектов. Согласно соглашению, заключенному по результатам переговоров и исследований с немецким предприятием “Zve Zuchtvieh-Export GmbH”, имеющим более чем 30-летний опыт в сфере экспорта немецкой генетики специализирующей в отрасли разведения крупного рогатого скота, семян и эмбрионов и должностными лицами общества, Бухарским филиалом АТ ”Халк банк” начат процесс приобретения в общей сложности 489 голов крупного рогатого скота шведской, симментальской и красной датской пород за счёт ресурсов зарубежных кредитных линий на сумму 1,3 миллионов долларов США.
В соответствии с соглашением, разведение крупного рогатого скота поэтапно осуществляется зарубежным партнером на основании условий договора.
В настоящее время в животноводческом комплексе под наблюдением специалистов и зоотехников, обладающих глубокими знаниями, опытом и навыками в данной области, в процессе адаптации к климатическим и питательным условиям территории разводится приобетенный племенной крупнорогатый скот.
Данный реализуемый на базе общества проект, конечно, окажет положительное влияние на результаты дальнейшего расширения перспектив развития отрасли в нашем районе.